AB İLE VİZELERİN KALKMASI TÜRK TURİZMİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

AB İLE VİZELERİN KALKMASI TÜRK TURİZMİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Yaşar Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, Haziran ayı sonunda uygulanmaya başlanması beklenen Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye vize serbestisinin, turizme olası olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirdi.

Prof. Dr. İge Pırnar, 2015’te 41.6 milyon yabancı turist ağırlayıp yaklaşık 31,5 milyar dolar gelir elde ettiği turizm sektörünün doğrudan etkileneceğini söylemenin mümkün olduğunu söyledi. Avrupa ülkelerine olan talebin uzun vadede 3 katına kadar artmasının beklendiğini anlatan Pırnar, şöyle konuştu: Türk vatandaşlarına sağlanan vize serbestisi, Avrupa vatandaşı turistler için Türkiye’nin itibarını yükselten bir ölçüt olacaktır. Ancak AB ile yapılan anlaşma uyarınca Haziran ayından itibaren, fazla sayıda turist gönderen Rusya, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna gibi ülkelerin vatandaşlarından tekrar vize talep edilmesi, hem gelen turist sayısını, hem iş ve ticaret hacmini, hem de genel anlamda Türkiye turizm sektörünün rekabet avantajını olumsuz etkileyebilir. Yerli turist yurt dışını tercih ederse iç turizm de olumsuz etkilenebilir.”

Türk turist sayısı artacak
AB Komisyonunun Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türkiye için vizelerin kaldırılması yönünde aldığı tavsiye kararı ve Haziran sonunda vizelerin kalkacağı beklentisi son aylarda kan kaybeden turizm sektörü için de hayati önem taşıyor. Vize serbestisinin olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendiren Yaşar Üniversitesi İşletme Bölümü Başkanı Prof. Dr. İge Pırnar, Schengen vizesi sıkıntısının ortadan kalkmasının, gerek iş hacmini, gerekse Türk turistlerin sayısını artıracağını söyledi. Geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artışla 9,2 milyon vatandaşın yurt dışına çıktığını hatırlatan Prof. Dr. İge Pırnar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllık 3-3,5 milyon Türk, tatil, gezi ve eğlence için yurt dışına gidiyor. Serbestiyle birlikte, hem tatil, hem eğitim, hem de yaklaşık 2 milyon turistten oluşan iş turizmin artması bekleniyor. İstatistiksel olarak baktığımızda kısa vadede Avrupa ülkelerine olan talebin yüzde 50, uzun vadede ise yüzde 300, yani 3 katına kadar artmasını bekliyoruz. Bu talep artışı, yurt dışı tur organize eden ve satan A tipi seyahat acente ve tur operatörlerini, uçak, kruvaziyer, demir yolu gibi yurt dışına çalışan ulaştırma şirketlerinin iş hacimlerini olumlu etkileyecektir.”

imajı pozitif etkileyecek
Vizelerin kalkmasının bir başka olumlu tarafının da ülke imajının pozitif etkilenmesi olduğunu ifade eden İge Pırnar, “Türk vatandaşlarına sağlanan AB vize serbestisi, Avrupa vatandaşı turistler için Türkiye’nin itibarını yükselten bir ölçüt ve Türkiye’nin bir turizm destinasyonu olarak imajını olumlu etkilemesi, talebi artırması beklenir” dedi.

Yerli turist yunan adalarına kaçabilir
AB’ye vizesiz seyahat kolaylığı sağlandığında yurt dışı tatilinin bazı gruplar için iç turizmin yerine seçebilecekleri bir tatil paketi, yani adeta bir ikame tur haline gelebileceğini belirten Prof. Dr. Pırnar, şunları söyledi:
“Vize serbestisinin yurt içi tur firmalarının iş hacmini azaltma olasılığı oldukça fazla. Yine aynı şekilde, son yıllarda sayıları oldukça artan vize operasyonlarında uzman acentelerin ve uzman personel gereksiniminin azalması, hatta yok olma tehlikesi bulunuyor. İç turizm pazarının da olumsuz etkileneceği muhakkak. Bir başka olumsuz etki de son yıllarda Ege sahillerinden turist alan Yunan adalarına yaşanacak olan talep artışı. Zaten son yıllarda, Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle fiyat rekabeti oluşturan Türkiye’ye yakın Yunan adaları, Türk turistlerin gözde mekanı olmuştu. Buna bir de vizesiz seyahat kolaylığı eklenince, düşük fiyat avantajı olan bu adalara talebin artacağı kesin. Geçen yıl seyahat için en fazla tercih edilen AB ülkesi olup yaklaşık 900 bin kişinin Yunanistan’a gittiği düşünülürse bu rakamın artması beklenebilir.”

Bazı ülkelerden yeniden vize istenecek
Prof. Dr. Pırnar, “Son yıllarda hem turizmi hem de ticari ilişkileri canlandırmak için aralarında Orta Doğu ülkeleri ve eski Sovyet ülkelerinin de bulunduğu toplam 89 ülkeyle vizelerin karşılıklı olarak kaldırıldığını" söyledi. AB ile yapılan anlaşma uyarınca, Haziran ayından itibaren Türkiye'ye son yıllarda gittikçe fazla sayıda turist gönderen Rusya, İran, Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna ve Kazakistan gibi ülkelerin vatandaşlarından tekrar vize talep edilmesi hususu olduğunu anlatan Pırnar, "Bu husus, hem o ülkelerden gelen turist sayısını, hem iş ve ticaret hacmini, hem de genel anlamda Türkiye turizm sektörünün rekabet avantajını olumsuz etkileyebilir. Örneğin, 2016’nın ilk üç ayında turist sayısındaki artış hızı bakımından en büyük artış yüzde 28,44’le Gürcistan pazarında yaşanmış, bu ülkeyi Ukrayna yüzde 18,42 ve İran yüzde 7,42’lik artışla takip ediyor. Bu ülkelere konulacak vize ve benzeri yaptırımlar, hızla artan turist sayısını azaltabilir ya da yükselmeyi düşürebilir.” 

Yaklaşık 2 milyon kişinin iş için yurt dışı seyahat yaptığını hatırlatan İge Pırnar, “İş adamlarının vize kaygısı olmadan Avrupa pazarlarında olması önemli. Büyük firmalar vize alma konusunda ciddi sorunla karşılaşmıyordu. Ancak, küçük ve orta ölçekteki ihracatçılar bu sorunu yaşıyordu. Vize serbestisiyle, birçoğu AB’de gerçekleştirilen fuar ve kongrelere katılım da kolaylaşacaktır” dedi. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!