ABD, seyahat yasakları listesine 7 ülke daha eklemeyi planlıyor

ABD, seyahat yasakları listesine 7 ülke daha eklemeyi planlıyor

ABD, seyahat yasakları listesine 7 ülke daha eklemeyi planlıyor

23 Ocak 2020 Perşembe

ABD Başkanı Donald Trump’ın yedi ülkeye daha seyahat yasağı getirmeyi planladığı belirtildi. Trump’ın hedefindeki ülkeler Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya olarak açıklandı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre; Donald Trump'in seyahat yasağı politikası; Eritre, Kırgızistan, Belarus, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya'yı da içerek genişleyecek.

Listeyi gördüğünü söyleyen iki yetkiliye dayandırılan haberde, "tamamen bir yasaklamanın" sözkonusu olmayabileceği ancak iş ya da seyahat gibi vize türlerine kısıtlama getirilebileceği belirtildi. Listeye nihai şeklinin verilmediğini de vurgulayan yetkililer, Beyaz Saray'ın bir yada iki ülke daha ekleyebileceğini kaydetti.

Bazı ülkelerin, ABD'ye göçün az olduğu yerlerde doğmuş olan kişilere yeşil kart vermeyi öngören Çeşitlilik Göçmen Vize Programı dışında tutulabileceği aktarıldı.

Doğrulamış ama isim vermemişti

Donald Trump, dün yaptığı açıklamada seyahat yasakları listesine daha fazla ülkeyi eklemeye çalıştığını doğrulamış, ancak isim belirtmekten kaçınmıştı. Trump, göreve gelmesine kısa süre sonra Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ülkelere seyahat yasağına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

Yasal süreçlerle liste pek çok kez değişirken şu anda bu yasak İran, Libya, somali, Suriye, Yemen, Kuzey Kore ve Venezüella vatandaşlarını kapsıyor. ABD'li yetkililer, yasak kararını potansiyel terör tehdidini önlemek, ulusal güvenliği korumak gibi gerekçelerle açıklıyor.
Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN