AIRBNB'YE VERGİ TAKİBİ GELİYOR

AIRBNB'YE VERGİ TAKİBİ GELİYOR

Konaklama sektörünün en büyük rakibi uluslararası oda paylaşım sitesi Airbnb'ye Yunanistan'da vergi geliyor.

 
Yunanistan, internet üzerinden kısa süreli kiraya verilen evlerden elde edilen kazancı vergilendirmek için yasa çıkarmaya hazırlanıyor. Eylül ayı sonu ya da Ekim ayı başında yürürlüğe girmesi beklenen yasa bu kiralama işlemlerinden yüzde 3 ila 5 rezervasyon ücreti alınmasını da öngörüyor.

Euronews'in haberine göre Yunanistan Maliye Bakan Yardımcısı Trifon Alexiadis, "Bu mekanları kayıt altına alarak özel hesaplarda tanımlayacağız. İnternete herhangi bir kiralama ilanı veren kişinin, önce bunu maliyeye kaydettirmesi gerekecek. Bu hükümetin vergi usülsüzlüğü, kayıt dışı ticaret ve yolsuzlukla mücadelede üzerine düşen görevin bir parçası." dedi.

Yunanistan'da kısa süreli ev ya da villa kiralamada en yaygın olan internet platformu Airbnb. Bu site ve benzerleri üzerinden turizm piyasasına sadece Atina'da 8 bin mekanın kayıtlı olduğu tahmin ediliyor. 

Yunanistan Otelciler Birliği Başkanı George Tsakiris, "Bu durum devlete, kamu gelirlerine zarar veriyor. İstihdamı, rekabeti zedeliyor. Adil olmayan bir iş alanı yaratıyor. Yunanistan'daki turizm şirketlerinin geleceğini tehdit ediyor." yorumunu yaptı. 

Yunanistan'da turizm sektöründe yapılan bir araştırmaya göre özel yöntemlerle yapılan bu kiralama uygulamalarının sektörde 150 bin kişilik istihdam, yaklaşık 900 milyon Euro da gelir kaybına neden oldu. 

Yunanistan, internet üzerinden doğrudan kiralanan konutlarla mücadele eden tek ülke değil. İtalya'da otel sahipleri adil bir rekabet için bu yapıların uygun şekilde vergilendirilmelerini talep ediyor. İspanya'da devlet, vergi ödemeden ve lisansı olmadan yapılan daire kiralama işlemlerinin ihbar edilmesi için özel bir web sitesi kurdu.

Yunanistan dışında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya ve Norveç'te de hükümetler, bir süredir ülkelerinde hızla yaygınlaşan, alternatif konaklama hizmeti sunan girişimleri kayıt altına almak ve adil vergilendirilmelerini sağlamak yönünde adımlar atıyor. Türkiye'de de bu yönde çabalar mevcut. 

ERDOĞAN: HERKES EŞİT OLMALI

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu üyesi Levent Erdoğan, Airbnb'nin vergilendirilmesine ilişkin ülkemizde bir çalışmanın ne yazık ki olmadığını söyleyerek şu yorumu yaptı: "Oysa biz herkesin serbest ticaret yaparken, adil ve eşit koşullarda yapması gerektiğini söylüyoruz. TÜROB olarak bu kiralık evlerle ilgili yaklaşık dört yıldır çalışma yapıyoruz. Acil yasal düzenleme çağrısını çok kez devlet nezdinde sunduğumuz raporlarla da yaptık. Otellere göre uygun fiyat veriyorlar diyorlar, verirler tabii, vergi ödemezsen, KDV ödemezsen, kayıt dışı çalışırsan ucuz fiyat verirsin tabii. Ama bu işin sonu yok, o zaman korsan taksiyi de, korsan rehberi de, merdiven altı yapılan korsan kaşar peyniri de destekleyelim ucuz olduğundan dolayı. Biz, herkesin serbest ticaret yaparken, adil ve eşit koşullarda yapması gerektiğini söylüyoruz. Herkes işini kurallarına uygun yapsın."

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!