STK

Tümü

AKTOB, sektör temsilcilerini manavgat’ta bir araya getirdi

AKTOB, sektör temsilcilerini manavgat’ta bir araya getirdi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) düzenlediği “Geleneksel Haziran Ayı AKTOB Yemeği” Antalya’nın önemli turizm merkezlerinden Manavgat’taki Side Star Elegance Hotel’de gerçekleştirildi.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, TÜROFED Baykanı Sururi Çorabatır ve SunExpress Akdeniz Satış Müdürü Murat Hatipoğlu konuşmacı olarak katıldı.

“TURİST TRAFİĞİNİN AÇILMASI ÖNEMLİ BİR KONU”
Toplantının açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Erkan Yağcı yaptı. Turizmde 2019 yılından bu yana yaşananları grafiklerle özetleyen Başkan Yağcı, 2022 ve sonrası için beklentilerini açıkladı. Dünya turizminin 2022’de, 2019 yılı değerlerinin % 50 ila 70’ini geri kazanmasının beklendiğini vurgulayan Yağcı, Antalya turizminin de 2019’un % 80’ine yaklaşacaklarını tahmin ettiklerini söylerken özellikle bu yıl tüm pazarlardan turist trafiğinin açılmasının önemli bir konu olduğunu vurguladı.

“FİYATLARLA GEREKSİZ YERE OYNANMAMALI”
Dünyada seyahat arzusunun arttığını ve bunun da talebe yansıdığını vurgulayan Erkan Yağcı “Anketlerde 2022 ve sonrasında seyahatin önündeki tek engel ekonomik koşullar olarak ortaya çıktı. Talep yükseliyor ancak gerçeklere göre hareket etmek durumundayız. İyi durumda mıyız gibi değerlendirmeleri gerekli olduğunca ve gerçeklerle birlikte konuşmalıyız. Oyunun kuralları değişiyor ve bizler net olmak zorundayız. Netlik derken, fiyat-ürün ve kalite konusunda ne yapacağımızdır. Evet, zaten talep var. Fiyatlarla gereksiz yere oynanmamalı. Bakanlığımız ve sektörümüzün 2019’dan beri gösterdiği güçlü koordinasyon sonuca ulaşmalı. İnanıyoruz ki bu çalışmaların değeri, Antalya ve Türkiye turizminin değer algısına katkı yapmaya devam edecektir” dedi.

“2019 VERİLERİNE DOĞRU İLERLİYORUZ”
Toplantıya online bağlantıyla katılan Kültür ve Turizm Bakan Yadımcısı Nadir Alpaslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektörle birlikte yaptığı çalışmalara değindi. Yapılan çalışmaların örnek olduğunu söyleyen Alpaslan, “Bu gayretler sayesinde 2020’de dünya turizmi % 75-80 daralırken biz daha az küçüldük. Alternatif pazarlara yönelerek çeşitliliği artırıyoruz. 2022’de de bu çabaları sürdürüyoruz” dedi. 2022 yılı beklentilerini de açıklayan Alpaslan şunları söyledi: “Yola çıkarken 2019 rakamlarına ulaşmayı hedefledik. TGA ile pazarda aktifiz. Ürün potansiyelini harekete geçirmeye başladık. Şu anki veriler 2019’a ilerlediğimizi gösteriyor.”

“KALİTEMİZ SÜRMELİ”
Toplantıda konuşan Antalya Valisi Ersin Yazıcı da pandemi döneminde yapılan çalışmaların kendisini umutlu kıldığını anlattı. Vali Yazici, “Ben umutlu konuşma taraftarıyım. Çünkü geçmişte birlikte yaptığımız çalışmaların karşılığını alacağız. Ancak hizmet sunumunda kaliteyi düşürmeyelim. Bu kaliteli hizmet sürsün sonra aksi olursa çok üzülürüz” dedi

“EĞİLİMLER DEĞİŞİYOR DİKKAT!”
Konuşmasında dünya turizm trendlerine özellikle vurgu yapan TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır da kazanılabilir fiyat kavramından söz etti. Çorabatır, değerlendirmesinde şunları söyledi: “Krizde gördük ki tek pazara bağımlılık aşılması gereken bir konu. Bu konuda Bakanlığımız ve sektörümüz olumlu adımlar atmaya başladı. Öte yandan turistin eğilimleri hızla değişiyor, bu değişimi dikkatli ölçmemiz gerekli. Çünkü artık standart bir fiyat söz konusu değil. Zorlaşan konulardan biri de kalifiye personel bulmak.”

“HATLAR KIŞIN DA AÇIK KALACAK”
Toplantıda SunExpress ve havacılık açısından turizmde son durumu değerlendiren SunExpress Akdeniz Satış Müdürü Murat Hatipoğlu, şirket olarak 2022’de yeni hatlar açtıklarını ve bir çok hattı kışın kapatmayacaklarını söyledi. Artan talebi karşılamak için hat açmanın yanında uçak alımı ve kiralamasını da geliştirdiklerini ifade eden Hatipoğlu, “Antalya’da dış hat yolcu sayısında 4,3 ile 5 milyona ulaşma planımız var. Antalya iç hatlarda 1,1 milyon yolcu planladık. Türkiye için toplamda 10 milyona ulaşacağız. Bunun büyük kısma Antalya olacak. Öte yandan ilk defa Ortadoğu pazarına girdik. İngiltere’deki varlığımızı güçlendirdik. 2019’a göre büyük gelişme planları yaptık. Büyük planlarımızdan biri de 12 ay turizme destek olmak” diye konuştu.