Alman seyahat acentalarından Türk turizmcilere öneri: “Her şey dahili yavaş yavaş terk edin”

Alman seyahat acentalarından Türk turizmcilere öneri: “Her şey dahili yavaş yavaş terk edin”

Mayıs ayında Çanakkale Kolin Hotel ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Troya Kültür Tur Operatörleri çalıştayı kapsamında Çanakkale’nin etkileyici turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve turizm sektörü aracılığı ile kültürel etkileşimin sürekliliğinin sağlanması adına atılan adımların devamı Berlin’de Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Kolin Hotel Genel Müdürü aynı zamanda ÇATOD Başkan Yardımcısı Mehmet Satar başkanlığındaki heyet ve Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV)Yönetimi, Çanakkale’nin turizm potansiyeline ilişkin Kardeş Şehirler Dünya Turizm Birliği Genel Sekreteri ve Turizm Duayeni Hüseyin Baraner, 50 yıldır ülkemizde en kaliteli kültür ve yürüyüş turlarını yapan Studiosus’un ve Hirsch Reisen’in Yönetim Kurulu Başkanları hazır bulundu. Toplantıda güçlü temeller atıldığını ve kültürel etkileşim adına olumlu kararlar alındığı belirtilirken, Alman seyahat acentelerinin Türk turizmi için önerileri şöyle sıralandı,

- Türk Turizmi Her şey Dahil Sistemi yavaş yavaş terk etmeli
- Bölgeler kaliteli turisti çekecek atraksiyonlar hazırlamalı
- Bölgelere özel değerler ön plana çıkartılıp, yöreye özel turizm yapmalı
- Tematik turizm ile benzersiz turlar planlanmalı
- Turistin seyirci olması yerine, konunun içine çekilmesi
- Turizm paydaşları seminerlerle sürekli eğitime tabi tutulmalı
- Halkı turizme paydaş yapmaya çalışılmalı

Dünya Turizm Örgütü 2. Başkanı Günther Ihlau, Türk Turizminin kişi sayılarından kurtularak kaliteli turiste odaklanması gerektiği bilgisini paylaşarak, her bölgenin değerlerini öne çıkartarak, kendi turizm dinamiklerini yaratması gerektiğini, bunun için de Türkiye’nin yeterli kültürel kaynaklara sahip olduğunu vurgulamıştır. Toplantının gerçekleşmesini sağlayan duayen Turizmci Hüseyin Baraner ise “Antik Dünya Destinasyonları Birliğinin” kuruluşuna başladıklarını, bunun yönetiminde DRV nin de yer almasını istediklerini belirtmiştir. Alman Acenteciler Birliği yönetimi de konunun içinde olmaktan büyük mutluluk duyacaklarını ifade etmiştir. Son yıllarda Türk Turizminin daha bilinçli atılımlara imza attığını, turizmde başarının turist sayısı ile değil, turizm gelirleri ile ölçülmesi gerektiğini söyleyen Baraner, bu konuda tek çıkışın kültür turizmi ve katma değeri yüksek tematik turizm olduğunu aktarmıştır.

Çanakkale ve Kuzey Ege’nin 2020 ITB Berlin fuarında tanıtımına ağırlık verilmesi ve konu ile ilgili TC Kültür ve Turizm Bakanlığının da destekleri ile gereken tanıtımların yapılarak, nitelikli ve uzun süreli konaklama gerçekleştirecek ziyaretçilerin bölgeye ilgisinin arttırılması için gerekli hazırlıkların yapıldığı açıklanan toplantıda, Çanakkale ve Tarihi Alan’ın turizm öğelerine ilişkin sunumu yapılarak bölgenin gizli kalmış potansiyeline dair fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda, ilgili Bakanlığın belirlediği turizm strateji ve politikaları doğrultusunda, Çanakkale’nin turizm hedeflerine ulaşmasına, turizm olanaklarının tüm dünyada tanıtılmasına ve pazarlanmasına ilişkin stratejilerin geliştirilerek şehrin hali hazırda ortaya çıkmamış zenginliklerinin tanıtılması yönünde yürütülebilecek faaliyetler de konuşuldu.

Alman turizminin önde gelen yayın kuruluşlarından Hirschreisen Karlsruhe firması Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Hirsch’in Almanya pazarında yayınlamış olduğu Turizm dergisi “Mein Reisebuch voller Ideen 2020” içerisinde Çanakkale’ ye ilk defa yer vermiş olması da alınan kararların ilk adımlarının atıldığını göstermiştir.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!