Dünya

Almanya’da 2022 yılı kış ve yaz sezonunu rezervasyonlarının önü açılıyor

Almanya’da 2022 yılı kış ve yaz sezonunu rezervasyonlarının önü açılıyor

Aldığı tedbirlerle dikkat çeken Almanya, yaşanabilecek yeni dalgalara hazırlık amacıyla ekonomi ve ticareti kısıtlamamak için harekete geçti.

Tourism Today Almanya Temsilcisi İbrahim Bağ’ın bildirdiğine göre geçtiğimiz günlerde Korona nedeniyle Türkiye’yi yüksek riskli ülke ilan eden Almanya, yeni bir dalga için hazırlıklarına başladı. Hazırlıklarını sosyal, ekonomik ve ticari hayatı etkilemeden yapmak isteyen Almanya, bu nedenle mecliste bir karar aldı.

Yeni karantina kriterlerini yarın onaya sunacak olan Almanya’da hasta oranları nüfusa göre değil, hastanede yatan hasta sayısına göre belirlenecek. Ayrıca okullarda korona karantinası ise 5 gün ile sınırlandırılacak. Okulda bir öğrencide belirlenecek bir vaka sonrasında okul ya da sınıf karantinaya alınmayacak. Vaka tespit edilen öğrencinin yakınında bulunan öğrencilerin karantinaya alınması planlanıyor.

İbrahim Bağ, Meclise sunulan tavsiye kararının yarın onaya sunulacağını ve büyük ihtimalle de kabul edileceğini dile getirdi. Sosyal, ekonomik ve ticari hayatın etkilenmesini istemeyen Almanya’nın bu kararı onaylayacağını belirten İbrahim Bağ, bu onay ile insanların seyahat özgürlüğüne kavuşacağını söylüyor. Bağ: “Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Türkiye’ye yönelik aldığı karar ile birlikte rezervasyonlar bıçak gibi kesilmişti. Yarın verilecek karar sonrasında Almanya vatandaşlarının 2022 kış ve yaz sezonunu rezervasyonlarının önü açılmış olacak. Bu durum Türkiye rezervasyonlarına da çok olumlu bir etki yapması bekleniyor. Almanya, yeni alınacak kararların insan özgürlüğüne ve ticari hayata etki etmesini istemiyor” diye konuştu.

Almanya’da ilk doz aşı olanların sayısı 55 milyonu aşarken bu rakam nüfusun yüzde 66’sına isabet ediyor. Aşılama hızı yavaşlarken Hükümet pazartesinden itibaren çok cazip önlemlerle aşılanma hızını yeniden hızlandırma programına başlayacak.

Ayrıca Almanya’da işverenler, insanlarla diyalog kuran çalışanlarına (Polis, öğretmen, eğitmen, hemşire, hasta bakıcı vb) aşı olup olmadığını sorabilecek.