Dünya

Almanya'da Paskalya tatili tartışılıyor

Almanya'da Paskalya tatili tartışılıyor

Hız kesmeden devam eden Covid-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi Almanya'da da seyahatleri zorlaştırıyor.  Dünyanın en çok seyahat eden milleti olan Almanların, Paskalya tatili yaklaşırken nereye seyahat etmek istedikleri yeni bir araştırmanın konusu oldu. 

Stern’nin haberine göre araştırmanın sonuçları Paskalya tatilinde Almanların seyahat rotalarını pandemi nedeniyle kendi ülkelerine çevirdiğini gösteriyor. British American Tobacco'nun Araştırma Şirketi Foundation for Future Questions'a yaptırdığı anketin verileri Alman halkının pandemi nedeniyle tatil planı yapmakta son derece isteksiz olduğunu da ortaya koyuyor.

"Paskalya tatilini nerede geçireceksiniz?"  sorusunun yöneltildiği her beş Almandan biri (%21.6) tatil adresine henüz karar vermemiş görünürken üçte biri (%33.9)  ülkelerinde kalmak istediklerini söylüyor. Bu cevapları %5.8 oranıyla İspanya, %4.0 oranıyla İtalya ve %2.1 oranıyla Hırvatistan takip ediyor. Önümüzdeki bir yıl içinde uzak destinasyonlara gitmek isteyenlerin oranı ise geçen yılın anket verilerine göre %5.7 azalmış görünüyor.   

Alman halkı Paskalya tatilini kendi ülkelerinde değerlendirmek isteyedursun, yöneticiler uzun bir tatil iznine kesinlikle sıcak bakmıyor. İkinci dalganın yaşandığı ülkede Saksonya Başbakanı Michael Krestchmer "Bu yıl kesinlikle Paskalya tatili olamaz" diyerek ülke sınırları dahilindeki bir tatile bile izin veremeyeceklerini söylüyor.  Bremen Belediye Başkanı Andreas Bovenschulte da Krestchmer ile aynı görüşte.  Tatil nedeniyle yaşanacak hareketliliğin salgınla mücadeleye darbe vuracağı görüşünde olan politikacılar bu tavırlarıyla Alman Seyahat Derneği Başkanı Norbert Fiebig'in tepkisini çekti. Fiebig,  insanların seyahat etme isteğine engel olunmaması gerektiğini savunuyor.