Dünya

Almanya'da şiddetli yağış ve sel hayatı olumsuz etkiliyor: Türkiye uçuşlarını etkileyebilir

Almanya'da şiddetli yağış ve sel hayatı olumsuz etkiliyor: Türkiye uçuşlarını etkileyebilir

Almanya’yı etkisi altına alan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle binaların çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e yükselirken 70 kişinin de hala kayıp olduğu açıklandı. Yağış ve selin uçuşları da Türkiye uçuşlarını etkileyeceği öngörülüyor.

Almanya'nı etkisi altına alan şiddetli yağış ve fırtınanın ardından meydana gelen sel can kayıplarına yol açtı. Koblenz polisinin yaptığı açıklamaya göre, Ahrweiler bölgesindeki özellikle etkilenen Eifel ve  Schuld kasabasında toplamda 4 kişi hayatını kaybetti.  Kuzey Ren - Vestfalya  eyaletinde ise Altena ve Werdohl'da 2 itfaiyecinin kurtarma çalışmasında hayatını kaybettiği duyuruldu. Solingen'de ve Unna bölgesinde, mahzenleri su basması neticesinde 2 kişi öldü. Rheinbach'tan 1 kişinin daha öldüğü bildirildi. Köln'de 72 yaşında bir kadın ve 54 yaşında bir erkek mahzenlerini su basması nedeniyle mahzende can verdiği açıklandı.

Rheinland-Pfalz  eyaleti Eifel kasabasında yüzlerce kişi evlerinde sular altındaki evlerinde mahsur kaldı.  Selin vurduğu ve afet bölgesi ilan edilen Ahrweiler bölgesinde de birçok yerleşim yeri sular altında kaldı. Alman ordusu ve polis, felaket bölgesine sevk edilerek kurtarma çalışmalarına başladı. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde ise felaket nedeniyle 135 bin kişiye enerji verilemiyor. Fırtına nedeniyle birçok otoyol trafiğe kapatılırken tren sereleri de iptal edildi.

Öte yandan, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland-Pfalz, Baden-Württemberg ve Saksonya eyaletlerini etkisi altına aldı.

Şiddetli yağış ve selin Almanya’daki otobüs seferleri ve uçuşları da etkileyeceği düşünülüyor.