Ana pazarlardaki kayıp tedirgin ediyor

Ana pazarlardaki kayıp tedirgin ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Nisan ayına ve yılın ilk 4 aylık dilimine ait ziyaretçi istatistiklerini açıkladı.


Açıklanan rakamlara göre, nisan ayında Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8.10 oranında düşerek 2 milyon 437 bin olarak gerçekleşti. Yılın ilk 4 aylık diliminde Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 0.51 oranında gerileyerek 6 milyon 967 bine düştü.

AVRUPA PAZARINDA YÜZDE 13.3 KAYIP VAR

Nisan ayında Avrupa OECD ülkelerinde yüzde 13.31 kayıp yaşanırken, kayıp oranı Almanya'da yüzde 9,54, Avusturya'da yüzde 24, Fransa'da yüzde 30, İngiltere'de yüzde 8 ve Hollanda'da yüzde 24 olarak gerçekleşti. Nisan ayında Avrupa'nın hemen tüm pazarlarında büyük düşüşler yaşandı. Bu ayda Avrupa'da yaşanan ziyaretçi kaybı 170 bin aştı.

RUSYA'DAKİ KAYIP YÜZDE 30

Nisan ayında büyük kayıplar yaşanan  diğer pazarlar ise Rusya ve BDT ülkeleri oldu. Ortalama yüzde 14.75 ziyaretçi kaybı yaşanan bölge ülkelerinden Rusya'daki kayıp yüzde 30, Kazakistan ve Ukrayna'da yüzde 9, Ermenistan'da ise yüzde 44 oldu. Nisan ayında bu bölgede yaşanan ziyaretçi kaybı ise 155 bini aştı.

Yılın ilk dört aylık diliminde Avrupa ve OECD ülkelerindeki ziyaretçi kaybı yüzde 2.79 oldu. İlk dört ayda Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısında yüzde 4.71 artış olurken, özellikle Hollanda ve Fransa pazarlarındaki yüzde 16.5 ve yüzde 21'lik ziyaretçi düşüşleri dikkat çekti. 

Ocak - nisan arasındaki dönemde Rusya ve BDT ülkelerinden gelen ziyaretçi sayılarında ise ortalama yüzde 8.5 düşüş kaydedildi. Düşüş oranı Rusya'da yüzde 29, Ukrayna'da yüzde 7.5 ve Belarus'ta ise yüzde 11 oldu.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!