Antalya’da 100 bin turizm çalışanı işsiz kalacak

Antalya’da 100 bin turizm çalışanı işsiz kalacak

Antalya’da 100 bin turizm çalışanı işsiz kalacak

19 Mart 2020 Perşembe

Tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgını nedeniyle Antalya'da turizmde en az 100 bin çalışanın işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Dünya gazetesinden Fikri Cinokur’un haberine göre, Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Ümit Akduman 2014-2015 sezonunda Gazipaşa'dan Fethiye'ye kadar bölgede turizm sektöründe 600 bin, bu tarihten itibaren de yaşanan kriz dönemlerinde 150 bin kişinin çalıştığını ifade etti Akduman, koranavirüs salgını nedeniyle kış sezonunda yüzde 25-30 kapasite ile çalışan tesislerin de durumunun  çok kötüye gittiğini kaydetti.

Akduman, şöyle devam etti: ''Suriye'de yaşanan kriz, Rusya ile ilişkiler ve mülteciler gibi nedenlerden dolayı turizmin 2020'nin kötü geçeceğini  söylüyorduk. Ama koronavirüsü salgını ile turizmciyi daha kötü bir süreç bekliyor. Otellerde 1 Nisan'dan itibaren ücretsiz izinler başlayacak. 8-10 oteli olan yarısını işletecek. Tek otel işletenlerin durumu oldukça zor.  Yeni sezon için kadrolarını kurmaya çalışan oteller bırakın işçi almayı mevcut olanların yarısını çıkartabilir.''Yorumlar

 • Ferda Kurşunlu :
  Yabancı Personel tercih etmek yerine yerli personel tercih etseler bu tip işsizlik sorunlarıyla karşılaşilmaz, insanımız zor durumda kalırken virüs taşıyıcı orta doğuyu ülkemize çalışan olarak getirerek kendi halkımıza yazık ediyoruz, kimse ekonomik sorun yaşıyoruz demesin, her kesimin elini taşın altına koyması gereken bir dönemdeyiz..artık kendi milletimize kendi içimize dönüş başlamalı, tek çare eleman çıkarmak değil.. ekonomik destek paketleri işverenlere açıklanmışken böyle haberlerin çıkması toplumun psikolojisini çok etkiliyor....lutfen negatif haberler yerini umut dolu haberlere bırakmalı ,her krizde bu umutsuzluğu TÜRK HALKI yasamak zorunda mi? Neden daha etkileyici B planları sunulmuyor?
 • Murat Berga :
  Bravo Ferda Kalbimden konuştun ????
 • Yorumunuz:


  Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
  Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
  VERACONN