Antalya'da endişe artıyor

Antalya'da endişe artıyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Mayıs ayı yemekli toplantısını Kemer-Beldibi’nde yer alan Paloma Renaissance Antalya Beach Resort & SPA’da gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık’ın da katılım gösterdiği toplantıya turizmcilerin ilgisi büyük oldu.Endişeler artıyor
Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman, turizm gündemini değerlendirdi. Kasım ayından bugüne 2015 yılının zor bir yıl olacağını söylediklerini belirten Hacısüleyman, “4 aylık veriler endişelerimizi haklı çıkardı. Nisan ayında Antalya’da yüzde 19 düşüş gerçekleşti. 4 ayda gerçekleşen düşüş oranı ise yüzde 12. Bu düşüş oranları rakamsal olarak çok önemli olmayan rakamlar. Bu 4 ayda gerçekleşen düşüş telafi edilebilir ancak Mayıs ayının ilk 10 gününe bakarsak endişelerimizin arttığını söyleyebilirim. Bu 10 günlük süreçte sadece Rusya pazarı da yüzde 32 düşüş var. Bu 10 günlük süreçte Hollanda’da yüzde 25 artış görünüyor. Tüm bu verileri harmanlarsak sezonun nasıl geçeceğini görebiliriz. Burada dikkatli olmamız gereken noktalar var. Geri dönüşü olmayan uygulamalardan uzak durmalıyız. Kalite – hizmet politikamızdan asla taviz vermemeliyiz.

Gecelemeler de düşüyor
2015 sonunda Avrupa pazarındaki mevcut sayıları koruyacağız. Haziran, Temmuz ve Ağustos’ta Rusya pazarındaki durumu net bir şekilde göreceğiz. 2015 yılında gözlemlediğimiz başka bir durum da kalış sürelerindeki eksilmedir. Gelen turist geçen seneki oranlarda gecelemedi. Dolar, Ruble ve petrolün ne olacağını bilmiyoruz. 2015 yılı zorlu bir yıl olacak. Bunun nedenlerinin başında yatırım iştahımızın da payı var. Arz-talep dengesini düzgün bir hale getirmezsek 2016 ve 2017 de mi zor olacak diye düşünmek zorundayız” dedi.

Sorunlara dikkat çekti
Siyasi partiler bizleri ziyaret ediyor ve onlara beklentilerimizi anlatıyoruz. Milli turizm planımızın olması gerekiyor. Bunu devlet de söylüyor. 3621 sayılı kıyı kanunu nedeniyle her gün denetçilerle uğraşıyoruz. Bu durumun artık gündemde olamaması gerekiyor. Kıyı kanununu iyi belirlemeliyiz. Müfettiş edası ile gelen insanlardan kurtulmalıyız. 2634 sayılı kanun çok iyi bir kanundu. Bu kanunun ruhunu canlandırmalıyız. Kış aylarında istihdam üzerindeki yükü azaltmalıyız. Her şey dahilde ÖTV oranı öyle bir noktaya geldi ki misafire ÖTV mi içiriyoruz alkol mü? Bunun çözülmesi gerekiyor. Yabancıların çalışma izinlerine yılda 3 defa düzenleme geliyor. Nereden izin alacağımızı şaşırıyoruz. Tahsis sürelerinin bugünden itibaren uzatılması gündeme gelmesini istiyoruz. Tesislerin renove edilmesi için bu tahsislerin uzatılması gerekiyor. Bireysel özgürlükler turizm için çok önemli bir unsurdur. İnsanların güven içinde ülkemize gelmesi çok önemli. İmajımız bunu sağlamalı.

Kırsal turizm
BAKA’nın desteği ile ATSO ve AKTOB olarak kırsal turizm için bir köye bir otel projesini takip ediyoruz. Çalışmanın araştırma kısmı bitti. Köylerde turizm bilincinin ve farkındalığının yaratılmalı. 12 ilçedeki 105 köyün ihtiyacını araştırdık. Bu köylerde kırsal turizm için ne yapılabilir araştırdık. Bu konuda yaptığımız incelemeleri sizlerle ilerleyen günlerde paylaşacağız.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı da Antalyalı turizmcilere seslendi. 2015 senesinin zorlu bir yıl olacağını belirten Arıcı, “Antalya’daki rakamlar ortada. İnşallah bu yılı en az hasarla atlatırız” diye konuştu. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!