Antalyalı Ruslar gerilimden rahatsız

Antalyalı Ruslar gerilimden rahatsız

Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını belirterek, yapılan yaptırımların iki ülkeyi de olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Turizmin başkenti Antalya’da Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizinin etkileri yaşanıyor. Türk pilotlarının sınır ihlali nedeniyle düşürdüğü Rus uçağı sonrası yaşanan kriz ve ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un açıklamaları iki ülke arasında ipleri germişti. Yaklaşık 40 bini yıl boyu, yaz sezonunda ise 70 bin kişinin yerleşik olarak yaşadığı Antalya’da Ruslar, iki ülke arasında yaşanan sorun nedeniyle gergin olduklarını dile getirdi. Yerleşik Rusların yoğun olarak yaşadığı Konyaaltı ilçesi Liman ve Hurma Mahallesi’ndeki Rus vatandaşlar, bir yandan günlük hayatlarına devam ederken, diğer yandan az da olsa tedirgin olduklarını söylediler.
Antalya Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı, uçak düşürme olayının çok üzücü olduğunu belirterek, iki ülke arasında gerginliğin olmamasını diledi. İrina Balcı, “İnanıyorum bu uçak düşürme isteyerek olmadı. Daha öncede böyle bir olay olmuştu. Türkiye kendi sınırlarını korumak isterken bilmediği bir uçağı düşürdü. Bu da Rusya’nın uçağı oldu. Rusya şimdi büyük şokta. Rusya meclisinde konuşulan bir konu. Rusya, Türkiye tarafından arkadan vurulduğunu düşünüyor. Ama tabi ki bu da yanlış. Türkiye kendi sınırını korumak istedi. Uyarının ardından düşürüldü” dedi.

Rusya’dan ilk tepki olarak Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye ziyaretini iptal ettiğini dile getiren İrina Balcı, “Ne Rusya ne Türkiye olayı anlamaya çalışıyor. Tüm dünya bir araştırma yapıyor. Kardeş ülkeler arasında bu problemin büyümemesi gerekir. Güzel şekilde araştırma yapılması gerekiyor. İnşallah iki ülke arasındaki dostluk bozulmaz. Çünkü Rusya ve Türkiye’nin arasında çok büyük ekonomik, sosyal, kültürel bağlar var. Güzel projeler yapmak üzereyiz. İnşallah bu projeler devam edecek” diye konuştu.

"Aynı durum Türkiye’nin başına gelseydi, Türkiye de aynı şekilde reaksiyon verirdi" diyen İrina Balcı, “Türkiye turizmi, ticareti kapatabilirdi. Bence bu ilk reaksiyon. Bize Antalya’da kimse tarafından kötü davranılmıyor. İki ülke halkı arasında sadece dostluk değil aile bağlantıları da var. Burada yaşayan Rusların yüzde 80’i Türklerle evlidir. Yaklaşık 40 bin kişiyiz. Çocuklarımız da var. Herhangi bir ayrılma olmaz. Çocuklarımızı iki kültürle büyüyor. Geleceğimiz çocuklarımız için savaş olmasın. Rusya, Türkiye’de yaşayan halkı için düşünsün” dedi.

Turizmde kapıların kapatılması halinde iki ülkenin de zarar göreceğini ifade eden İrina Balcı, “Antalya turizm şehri olarak sorun yaşar. Ama Rusya’da aynı zamanda zarar görecektir. Türkiye ile çalışan çok Rus seyahat ajansı ve personeli var. Akıllı ve sakin şekilde düşünülmesi gerekir. Bir karar vermeden önce iyi düşünmek gerekir. İki ülkenin başkanları, siyasetçileri tecrübelidir. Ve inşallah en doğru kararı alırlar. Birkaç gün içinde gerginliğin sonlanacağını düşünüyoruz. Bizim meclise bir evrak gönderildi. Türkiye ve Rusya hava transferi bitmesi için. Ama bence o sadece uyarı gibi olacak gerçekleşmeyecek” ifadelerine yer verdi.

Antalya’da yerleşik olarak yaşayan ve eşi Türk olan evli, 1 çocuk annesi Svetlana Matakaeva, “Yaklaşık 11 senedir Türkiye’de yaşıyorum. Çocuğum da Türk vatandaşı. Benim gibi burada binlerce kişi yaşıyor. Eşleri Türk olan gibi olmayan da var. İki ülke arasındaki olay nedeniyle herkes tedirgin oldu. Biz Rus vatandaşları olarak, yaşanan olaydan dolayı gerginleştik. Ne olacak diye düşünmeye başladılar. Hiç kimse savaş istemiyor. Herkes Türkiye’de barış içinde yaşamak istiyor. Biraz millet düşünülsün. Millete zararı olmayacak şekilde sorun halledilsin” şeklinde konuştu. 6 yaşındaki Asiye Aydın da savaş istemediğini, huzur ve barış içinde yaşamak istediğini dile getirdi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!