Antalyalı turizmci, karaciğeri ile dayısına hayat verdi

Antalyalı turizmci, karaciğeri ile dayısına hayat verdi

Antalya'da, turizmci Ömer Seven (30), karaciğer rahatsızlığı olan dayısı Mehmet Şerif Aslan'a (63) donör oldu. Aslan, yeğeninden alınan karaciğer dokusuyla sağlığına kavuştu.

Antalya'da oturan, işçi emeklisi, evli ve 2 çocuk babası Mehmet Şerif Aslan, şeker hastalığı ve hepatit B nedeniyle tedavi görürken, siroz hastalığına yakalandı. Sağlık durumu giderek, ağırlaşan Aslan'a, siroza bağlı karaciğer yetmezliği teşhisi koyuldu. Doktorların yaşaması için mutlaka karaciğer nakli olması gerektiğini söylediği Aslan, kadavradan organ nakli için Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi'ne yazıldı. Kadavradan uygun organ bulunamayınca Aslan için önce çocukları donör olmak istedi. Yapılan testler sonunda Aslan'a, çocuklarının verici olamayacağı belirtildi. Bu kez Aslan'ın kız kardeşinin oğlu, turizmci Ömer Seven donör olacağını söyledi.

“Hiç düşünmeden donör oldum”
Yapılan testlerde, Ömer Seven'in bağışçı olabileceği belirtildi. Evlenmek isteyen Ömer Seven, dayısının ısrarlarına rağmen bu hayalini erteleyerek, donör oldu. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi tarafından Ömer Seven'den alınan karaciğer dokusu, 22 Temmuz'da Mehmet Şerif Aslan'a nakledildi. Dayısının hepatit B ve şeker hastalığıyla mücadele ederken siroza yakalandığını, ardından da karaciğer yetmezliği teşhisi koyulduğunu anlatan Seven, "Canım kadar sevdiğim dayımın karaciğer nakli olması gerektiğini öğrenince hiç tereddüt etmeden bağışçı olmak istedim. Testler neticesinde verici olmaya uygun görüldüm. Yapılan operasyonla da canım dayıma 'ciğer' oldum. Her ikimiz de sağlıklıyız" dedi.

“Hayalimi erteledim”
Antalya'da turizmle uğraştığını, evlenmek için hazırlık yaptığını dile getiren Seven, "Evlilik hayalimi dayımın sağlığı daha önemli diyerek erteledim. Evlenmeyi nakil sonrasındaki sürece erteledim. Dayım da uygun bir eş bulup dünya evine girmemi çok istiyor. İnşallah her ikimiz de düğünümde karşılıklı oynayacağız. Benim için onun sağlığına kavuşması, mutlu bir hayat geçirmesi daha önemli" diye konuştu.

“Beni kimseye muhtaç etmedi”
Mehmet Şerif Aslan ise yeğeninin kendisini kimseye muhtaç etmeden, hiç düşünmeden donör olduğunu söyledi. Hayatını yeğenine borçlu olduğunu belirten Aslan, "Beni kimseye muhtaç etmeyip bağışta bulunan yeğenime can borçluyum. Ben de onun bundan sonraki hayatında hep yanında olacağım. Ailece ona duacı olacağız. Herkesi organ bağışı için gönüllü olmaya davet ediyorum" dedi.

Nakil sonrası öneriler
Karaciğer nakli sonrası için yaşam önerilerinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise karaciğer nakillilerin operasyon sonrasında uyması gereken kurallar olduğuna dikkati çekti. Aydınlı, "Kendinize ait bir dereceyle günlük ateş takibinizi yapın. Her gün aynı saatte olacak şekilde, genellikle sabah aç olarak kilonuzu ölçün ve kaydedin. Günlük nabız ve tansiyon takibine devam edin. Özellikle göz kapaklarında ve ayaklarda şişlik olarak görülen ödem günlük takip edilmelidir. Hastalarımızın sağlık durumları çok iyi. Periyodik takipleri yapılıyor. Her iki hastamızı da taburcu ettik. Sağlıklı yaşamlarını evlerinde sürdürecekler" diye konuştu.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!