Deniz Üstertuna

Tüm Yazıları

App uçuşa geçti!

App uçuşa geçti!

Yılbaşı dönemi hediyeleşmenin fazlalaştığı bir ay. Ben de ilk defa bu sene bu rüzgara kendimi kaptırdım, iyi ki de kaptırmışım…

Telefonuma hiç indirmediğim kadar App indirip, deneyimleyip karşılaştırma imkanı buldum. Sadece alışveriş için mi? Hayır. Sağlık, beslenme, eşya satışı, fırsat siteleri, finans, coin, banka, medya, radyo, havayolları, elektrikli bisiklet, kısa süreli araba kiralama, konser vb. takibi App’lerini detaylıca inceleme şansım oldu.

6-7 yıldır en iyi App nasıl olmalı, web bazlı mı App bazlı mı, içinde o mu olsun bu mu olsun, yurtdışı best practicelere bakalım, kullanıcı dostu olsun, satıştan çok bilgi verici ve yer yön bulma işlevi görsün gibi konularla gidip gelirken teknoloji nasıl hızlanmış, misafir deneyimi nasıl gelişmiş, inanılmaz bir değişim var gerçekten, bu kadar yakından deneyimlememiştim.

App’imizi şu dönem yapıyoruz, geç gibi düşünülebilir ama eskiden konuştuklarımız ile şimdi arasındaki hız ve teknoloji farkını görünce tam da doğru zaman diyorum. Trendyol, Çiçeksepeti, Getir gibi App’ler satış sitesinden çok dev teknoloji firmaları olmuşlar. İnanılmaz gelişmiş bir müşteri deneyimi sunuyorlar. Hızlı, basit, net… Neredeyse sunulan fiyatın önüne geçmiş deneyim kalitesi.

Bizim sektörümüze baktığımda bir kaç iyi örnek haricinde uçan, hızlanan, gelişen bir alan gibi durmuyor. Bu konuyu kaçırmamak lazım. Özellikle misafirlerimize sunduğumuz deneyimin yönetilmesi ve iletişimimizin kolaylaşması, süreç sırasında yanlış giden bir şey olduğunda anında müdahale edilebilmesi anlamında çok önemli etki yapıyor, yapacak. İç süreçlerinin yönetilmesi, saha elemanlarının etkili kullanımı, eğitim, iç iletişim gibi alanlarda da büyük kullanım fırsatları sunuyor.

Turizm fuarlarına gittiğimde her zaman kişisel merakım olduğu için bir köşede küçük şekilde bir kenara konuşlanmış teknoloji standlarını ziyaret eder, o konularda en az bir iki seminere katılır, ne var ne yok diye bakardım. Hem merak hem heyecan… O zaman önce PC, sonra taşınabilir bilgisayar, sonra tablet, sonra saat, sonra mobile doğru bir trendden bahsedilir, oranlar gösterilir ve her şeyin telefona sığacağı anlatılırdı. Cloud teknolojisi, 4G, 4,5G, 5G derken iş nerden nereye geldi. Yakın bir arkadaşımla görüştüm bana Ece ajandası derdi:) Yanımda yıllarca o güzel, kalın kaplı, büyük sayfalı Ece ajandasını taşıdım. Her şeyimi oradan takip eder planlardım. Son on yıldır Ece ajandam yok, yerini başka şeyler aldı. Son dönemde de nerdeyse benim yerime plan yapan, dürten, takip eden çözümler hayatımı kolaylaştırdıkça kolaylaştırıyor. Hayatı daha verimli, keyifli ve akıllı yaşamama yardımcı oluyorlar.

Hem özel hayatımızda hem de çalışma hayatımızda App’ler dolu dizgin etki yapıyor. Bu gidişat daha da hızlanacak. Telefondan gözlüğe oradan da lense girecek gibi duruyor, sonra ne olur nasıl ilerler gerçekten merak ediyorum.

Türkiye’de en iyi otel App’lerini, iddialı olanları detaylı incelemekten keyif alıyorum. Her otelin deneyimi ve öne çıkardığı şey farklı olabiliyor. Resort oteli ve şehir otelleri arasında da çok bariz farklar var. Sektör ödül kategorilerinde en iyi Hotel App’i kategorisini de görmek istiyoruz!

Herkese sağlıklı ve huzurlu bir 2022 diliyorum…