Dünya

Avrupa’daki havalimanları, havayolu şirketlerinden uçuşlarını azaltılmasını istedi

Avrupa’daki havalimanları, havayolu şirketlerinden uçuşlarını azaltılmasını istedi

Avrupa’dan uluslararası seyahatlere talep artarken havalimanlarında yaşanan kaos, seyahatlere engel olmaya başladı. Avrupa’daki bazı havalimanları havayolu şirketlerinden uçuşlarını azaltmasını istedi.

GlobalData'da Seyahat ve Turizm Analisti Hannah Free, şunları söylüyor: “GlobalData tahminlerine göre, Avrupa ülkelerinden uluslararası kalkışların 2022'de 2019 rakamlarının %69'una ulaşması bekleniyor. Destinasyonlar ziyaretçileri karşılamaya hevesli olsa da, uluslararası seyahatte bir toparlanma ile aynı zamana denk gelen aşırı personel açıkları ve endüstriyel anlaşmazlıkların ardından arz talebi karşılayamıyor” dedi.

Çeşitli Avrupa havaalanlarında gözlemlenen kaos ve iptallerin yanı sıra, seyahat endüstrisinin toparlanması, enflasyon, artan yaşam maliyeti ve Rusya-Ukrayna çatışması gibi diğer zorluklarla da mücadele ediyor. Tüm bu zorlukların seyahat talebini önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Hannah Free şöyle devam ediyor: “Londra Heathrow ve Amsterdam'daki Schiphol gibi havaalanları, havayollarından uçuşları kesmelerini istemek zorunda kalırken, birçok taşıyıcı, milyonlarca tatilciyi etkileyen planlarını iptal etmek zorunda kaldı. easyJet'in yaz programından 11.000'den fazla uçuşu kestiği bildiriliyor. Bu arada British Airways, 6 Temmuz 2022'de şirketin Ekim 2022'nin sonuna kadar 10.300 kısa mesafeli uçuş daha iptal edeceğine dair yaptığı açıklamanın ardından yaz tarifesinin %13'ünü iptal etti.”

Hem easyJet hem de British Airways, uçuşların iptal edilmesinin nedeni olarak personel eksikliğini gösterdi. Ancak British Airways'in işe alım eğilimlerine bakıldığında, havayolu bu yaz seyahat talebindeki toparlanmaya yeterince hazırlanmamış olabilir. Kasım 2021'de British Airways, COVID-19 iyileşmesine hazırlanmak için bir işe alım sürecinin bir parçası olarak pilotlar, kabin ekibi, yer personeli ve arka ofis rolleri dahil olmak üzere yaklaşık 4.000 personel ekleyerek işgücünü %15 artıracağını duyurdu.

Bununla birlikte, British Airways'in pandemi sırasında 10.000 kadar kişiyi işten çıkardığının bildirilmesinden sonra işe alım yetersiz kaldı. Ayrıca, GlobalData'nın İş Analitiği Veritabanındaki işe alım eğilimleri verilerine göre, British Airways kariyer sayfalarındaki iş ilanlarının (aktif işler) sayısını en az Mart 2022'ye kadar artırmamıştı. GlobalData, aktif iş ilanlarının Kasım 2021 arasında %18,4 azaldığını tespit etti.