Yazar: İbrahim Bağ

Tüm Yazıları

Avrupalılar, hem tatil hem de sevgi görmek için Türkiye’ye gelecek

Avrupalılar, hem tatil hem de sevgi görmek için Türkiye’ye gelecek

Almanya ve AB ülkelerinde aşılama çalışmaları devam ederken akabinde aşı pasaportu ve hızlı testler de konuşulmaya devam ediyor. Malum insanlar artık evlerinde sıkıldı. Bu nedenle insanların seyahat engellerini kaldırmaya yönelik çalışmalar önümüzdeki günlerde hız kazanacağını düşünüyorum.

İzlenimlerime göre başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinde insanları 1 yıl daha evlerinde oturtmak pek mümkün görünmüyor. Yapılan bilimsel araştırmalar ise seyahatten önce daha farklı bir konu üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Yapılan araştırmalar insanların sevgiye, ilgiye ve güler yüze ihtiyacını da gözler önüne seriyor.

1 yıldır insanlar evlerinde ve sosyal anlamda yeterince beslenemediler. Akrabaları ile arkadaşları ile yeterince görüşemedi, dertleşemedi, hasret gideremedi. Bu da insanlarda duygusal bir boşluk yarattı. Evet, insanlar seyahat edecek ama sadece tatil ihtiyaçları için değil; sevgi, ilgi ve güler yüz görmek için seyahat edecekler. İşte bu noktada Türkiye çok büyük bir avantaja sahip. Çünkü Türkiye, turistlere müşteri gözüyle değil misafir gözüyle bakıyor. Bu dönemde en önemli özelliğimiz olan misafirperverlik bizi bir adım değil birkaç adım öne taşıyacak.

Türkiye’nin misafirperverliğini bütün Avrupa biliyor. Bilenler zaten bilmeyenlere de anlatıyor. Bu insanlar, İspanya’ya Yunanistan’a gidip fırça yemektense Türkiye’ye gelip sevgi göreceklerini çok iyi biliyorlar. Misafirlerimiz Türkiye’ye gelip deniz, kum ve güneş ihtiyaçlarının yanı sıra psikolojik olarak da ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Türkiye’nin misafirperverliğini yıllardır anlatıyoruz. Türkiye’de tatil yapmaya gelenler bu misafirperverliği zaten biliyor. İyi bir tanıtım kampanyası ile Avrupalı turiste Türkiye’nin tatil imkanlarının yanı sıra psikolojik anlamda da yarar göreceklerini anlatmalıyız.

Geçen sene Güvenli Turizm sertifikası ile önemli bir sınav verdik ve başarılı da olduk. Güvenli Turizm Sertifikası konusundaki deneyimlerimiz misafirlerimizin güvenli bir şekilde tatil yapmasının önünü açıyor.

Geçen sene Güvenli Turizm Sertifikamız ile ön plana çıktık ama bu sene misafirperverliğimiz ve güler yüzümüz ile ön plana çıkacağız.