BAKAN AVCI: MÜZELER EĞİTİMİN BİR PARÇASI HALİNE GELECEK

BAKAN AVCI: MÜZELER EĞİTİMİN BİR PARÇASI HALİNE GELECEK

Ankara'daki Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi'nin yeni bölümü Safranhan'ın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

 Bakan Avcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bir protokol imzalayacağını söyleyerek, müzelerin çocukların, öğrencilerin ve gençlerin eğitiminin bir parçası haline geleceğini söyledi.

Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen, Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi'nin yeni bölümü Safranhan'ın açılış töreninde konuşan Bakan Nabi Avcı, Koç ailesinin eğitim, sanat ve kültür dünyasına önemli eserler kazandırdığını ifade ederek, yeni açılan Safranhan bölümü ile Koç Müzesi'nin daha ihtişamlı hale geldiğini kaydetti.

Müzelerin, toplumların önemli bir kültür parçası olduğuna dikkati çeken Avcı, bu kurumların eğitim alanı olması gerektiğini, gençlerin müzelere ilgisini çekebilmek için bakanlık olarak çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bakan Avcı, MEB ile imzalayacakları protokolle müzelerin eğitim alanı haline getirileceğini kaydederek, "Müzeleri öncelikle bir eğitim alanı olarak görüyoruz. Bu kapsamda inşallah yakın bir zamanda MEB ile bakanlığımız bir protokol imzalayacak. Böylece müzelerimiz çocuklarımızın, öğrencilerimizin ve gençlerimizin eğitiminin bir parçası haline gelecek. Çok yararlı olacağını şimdiden söyleyebilirim. Bu protokolün hemen öncesinde böyle güzel bir müzenin açılışını yapıyor olmaktan Kültür ve Turizm Bakanı olarak mutluluk duydum." dedi.

Vehbi Koç çıraklık yapmış

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da müzenin kuruluş öyküsünü anlattı. Babası Vehbi Koç'un çıraklık yaptığı hanı müzeye dönüştürdüklerini aktaran Rahmi Koç, "Ankara'da 1500'lerden kalma Çengelhan'ın içerisinde büyük babamın bir nalburiye dükkanı varmış. Babam da burada 15 yaşında çırak olarak çalışmış. Bu hanı uzun bir araştırmadan sonra bulduk, restore ettikten sonra 2005 yılında müze olarak hizmete açtık. Zamanla Çengelhan dar gelmeye başladı. Sonra altındaki Safranhan'ı satın aldık, iki sene süren restorasyondan sonra bugünkü haline getirdik." diye konuştu.

Rahmi Koç, bu yıl hayatını kaybeden oğlu Mustafa Koç için de müzede bir galeri yaptıklarını açıkladı.

Mustafa Koç için galeri

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi'nin yeni bölümü Safranhan'ın kapılarını açmasıyla müze, büyüklük bakımından yaklaşık iki katına ulaştı. Sergilenen parça bakımından ise başkentin en büyük ikinci müzesi haline gelen mekanın yeni bölümünde iletişim aletleri, havacılık makineleri ve objeleri sergileniyor.

Müzenin Çengelhan bölümünde yer alan ve bu yıl hayatını kaybeden Mustafa Koç'un adını taşıyan galeride ise Koç'a ait eşyalar, kendi objektifinden vahşi yaşam fotoğrafları, özel koleksiyonundan anı objeleri, çok sevdiği model uçak ve planörler var. 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!