Bakan Ersoy: “Birilerinin yönlendirdiği değil turistin istediği ürün olacağız”

Bakan Ersoy: “Birilerinin yönlendirdiği değil turistin istediği ürün olacağız”

Bakan Ersoy: “Birilerinin yönlendirdiği değil turistin istediği ürün olacağız”

28 Kasım 2019 Perşembe

Resort Turizm Kongresi’nin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Artık kişi başı gecelik gelire konsantre olmalıyız” dedi.

Bakan Ersoy’un açıklamaları şöyle: “Turist sayısında belli bir orana geldik. Ancak bundan sonra geliri artırmak için çalışmalıyız. Geçen sene 29.5 milyar doları yakaladık. Bu sene ise 34 milyar doları yakalayacağız. Kişi başı gecelik gelire konsantre olmalıyız.

Bugüne kadar yaptığımız turizm politikalarını değiştirmeliyiz. Sıkıntılı dönemler yaşandı. Kriz olmasaydı turizmde burun aşağıya gidiş zaten başlamıştı. Turizm politikamızı değiştirmek için ilk olarak tanıtımla ilgili değişiklik yapacağız. Bu nedenle Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı kurduk. Bu birçok turizm ülkesinde var. İtalya bunu 100 yıl önce hayata geçirdi. Almanya 71 yıl önce hayata geçirdi. Rakibimiz dediğimiz İspanya 37 yıl önce kurdu bu ajansı. Bu 100 yıldır uygulanan ve bizim de 20 yıldır konuştuğumuz bir durum.

Sektörden 125 milyon dolar katkı payı toplanması planlanıyor. Bakanlık olarak taahhüdün üstünde katkı koyacağız. Yani bu rakam 180 milyon dolara ulaşacağız. Tanıtımda çeşitliliğe yöneleceğiz. Fuarları azalttık. İletişim yöntemleri dünyada gelişti. Biz de tanıtımda çeşitliliğe gitme kararı aldık. Kaynağı da oluşturduk. 2018’de televizyon reklamı yapmadık. 9 ülkede dijital reklam yaptık. 45 dergide reklam verdik. 3 ülkede Almanya İngiltere ve Rusya’da reklam kampanyaları yaptık. 24 ülkede dijital tanıtım yaptık.

2020 yılında 7 milyar erişim almayı planlıyoruz. Dergi sayısını 90’a verdiğimiz reklam sayısını 1000’e çıkartıyoruz. 2020 yılında tanıtım çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.

Pazar çeşitliliğimizi artırmak istiyoruz. Risklerden bu noktada korunmak istiyoruz. Ana pazarlarda tanıtım yaparken farklı pazarlara yöneleceğiz. Uzak Asya ülkeleri yakın ise Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine konsantre olacağız. İç turizm de bizim için önemli. Turizmi 81 ile yaymalıyız. Sadece Ege ve Akdeniz’de turizm olmaz. Turizm ekonomisinden 81 vilayet pay almalı.

Artık kitle turizminin yanında bireysel seyahatlere de yönelmeliyiz. Bu noktada marka olmamız lazım. Marka olmak için uçuş ağı ve reklam çalışmaları yaparak marka olmamız lazım. Bize daha önce gelmeyen misafirlere yöneleceğiz.

Özetle birilerinin yönlendirdiği değil turistin istediği ürün olacağız. Ajans hayatımıza bu nedenle girdi. Y ve Z kuşaklarının seyahat ve tatil istekleri farklı. Münferit paketleri artırdığınız zaman geleceğin turizmine daha çok hizmet ediyorsunuz.  

Thomas Cook en son İngiltere’den Türkiye’ye 850 koltuk koymuştu. İflas sonrasında 2020 ve sonrasını kurtarmak çok önemliydi. Bu noktada Thomas Cook’un 850 bin koltuğunun yerine 1 milyon 300 bine yakın yeni koltuk eklendi."Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN