Bakan Ersoy ile acentalar arasındaki buzlar eriyor

Bakan Ersoy ile acentalar arasındaki buzlar eriyor

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği’nin (SAYD) yeni Başkanı İlknur Fidan Kepez, yeni Seyahat Acenteleri Yasası ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptıkları istişare toplantısı hakkında bir açıklama yaptı.

İşte o açıklama: “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organizasyonuyla 28 Aralık Cumartesi günü İstanbul Lütfi Kırdar’da Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy başkanlığında yeni Seyahat Acenteleri Yasası ile ilgili istişarelerde bulunmak üzere bir toplantı yapılmıştır. Toplantıya davet edilen diğer altı Seyahat Acentesi dernekleriyle birlikte Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği de katılmıştır. Derneğimizi temsilen bu toplantıya katılan Yönetim Kurulu üyelerimiz Hamit KUK ve Ferit TURGUT yeni yasa taslağı ile ilgili görüşlerimizi iletmiştir. 

Bakanlığımızın değerli bürokratlarınca TÜRSAB ile mutabık kalınarak hazırlanan yeni yasa taslağı üzerinden yola çıkılarak bakanlığın çekincelerinin ortaya konduğu toplantıda Sayın Bakanımız kendi çekinceleri üzerinden derneklerin görüşlerini alarak yeni yasa taslağına nihai olarak tamamlamayı hedeflediğini belirtmiştir. 

Sayın bakanımızın görüşlerini dinledikten sonra hazırda olan mevcut yasa taslağı ile bakanlığımız arasındaki görüş ayrılıklarının öyle çok derin olmadığını, ufak tefek bir takım görüş ayrılıkları yaşandığını gördük. Toplantıya katılan diğer dernek temsilcileri de görüş ve önerilerini sıraladığı toplantının oldukça olumlu bir havada gerçekleştiğini gördük. Sayın bakanımızın toplantı bitiminde katılımcılardan önerilerini yazılı bir şekilde bakanlık yetkililerine iletmesini istemiştir.

Binlerce acentenin dört gözle beklediği ve Sayın Bakanımızın ‘2019 yılı sonuna kadar mutlaka çıkaracağız’ dediği ancak bir türlü çıkmayan Seyahat Acenteleri Yasasının Bakanlık tarafından yeniden tartışmaya açıldığını görmekten oldukça umutluyuz. Ayrık otu misali sektörün içinde bulunanların ne söylediğine bakmadan Sayın Bakanımızın dile getirdiği çekincelerini TÜRSAB başkanımızla bir araya gelerek, bahsi geçen görüş ayrılıklarının birtakım prensipler çerçevesinde çözüleceğine olan inancımız tamdır.

SAYD olarak 2011 yılından bu yana 1618 sayılı yasanın değiştirilerek günümüz koşullarına uyumlu hale gelmesi için yüzlerce acentemizin katılımıyla yapılan bir çalıştay da dahil birçok çalışmanın içinde bulunduk. Yaptığımız çalıştay ve diğer çalışmalarımızın tamamını dönemin ilgili yetkililerine SAYD olarak ilettik. Bugün geldiğimiz noktada bakanlığımızın TÜRSAB ile mutabık kalınarak hazırlanan ve hiç kuşku yok ki acentelerimizin lehine olacak yeni yasa taslağının olduğu gibi mevcut hali ile bir an önce meclise sevk edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bu görüşlerimizi Sayın bakanımızın istediği şekilde yazılı olarak bakanlık yetkililerine ileteceğimizi değerli basınımız vasıtasıyla turizm kamuoyuna duyururuz.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!