Genel

Bakan Ersoy: “Yanan orman alanları ağaçlandırılacak”

Bakan Ersoy: “Yanan orman alanları ağaçlandırılacak”

Muğla’da devam eden orman yangınları ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milas’ta yangının ilk çıktığı Beyciler ekip binasında açıklama yaptılar.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı açıklamada yanan orman arazilerinin ne amaçla olursa olsun yapılaşmaya tahsisinin mümkün olmadığını belirterek “Yanan orman arazileri ağaçlandırılacaktır” dedi.

“Yangınla mücadele Twitter olmuyor sahada oluyor” diyen Bakan Ersoy, “Saha içinde mücadeleye eden arkadaşlarımız ve ilgili kurumlarımız işini çok iyi biliyor. Onların en çok ihtiyacı olan şey motivasyondur. Başta yerel halkımızın çok motive ve istekli bir şekilde görevlilere destek verdiğini ve arkalarında durduklarını görüyoruz. Sahada olmayan insanların attığı motivasyon bozan twitlerle hele bunlar siyasi olunca sahadaki arkadaşlarımız için yıpratıcı oluyor. Son günlerde özellikle bir algı operasyonu yürütülmeye çalışılıyor. Yanan alanlar her hangi bir sebeple yapılaşmaya veya başka bir amaca tahsisi mümkün değildir. Bu alanlar tekrar ağaçlandırılacaktır. Bu kanuni bir zorunluluktur. Bu iddiaları ortaya atanlar da bunu çok iyi biliyor. Özellikle hem Anayasa hem de kanunlarımızda bu belirtilmiştir. Yanan orman alanlarının yapılaşmaya tahsisi hukuken de mümkün değildir. Önemli olan şu an sahadaki mücadeledir” diye konuştu.