Bakanlık kapatılmamalı ve daha etkin bir hale getirilmeli

Bakanlık kapatılmamalı ve daha etkin bir hale getirilmeli

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapatılmasına yönelik çıkan haberleri masaya yatırdı. Turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapatılmaması gerektiğini ve daha da etkin bir hale getirilmesini istedi.

Turizmciler, NBK Touristic Genel Müdürü ve Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz’un önderliğinde Antalya Kent Konseyi’nde bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapatılmasına yönelik çıkan haber ve gelişmeleri değerlendiren turizmciler, turizmin Türkiye için hayati öneme sahip bir sektör olduğunu dile getirerek böylesi önemli bir sektörün bakanlık nezdinde temsil edilmesi gerektiğini dile getirdi. Turizmciler, bakanlığın kapatılmamasının yanında daha da etkin bir hale gelmesi konusunda hemfikirdi.

Ayrılmasını beklerken…
Toplantının açılış konuşmasını da Turizm çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz yaptı. Turizm gündeminin çok hızlı değiştiğini belirten Yavuz, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iki ayrı bakanlık haline getirilmesi gerektiğini çok arzulamıştım. Kültür ve turizmin ayrılmasını beklerken bakanlığın kapatılacağı gündeme geldi” dedi.

“Turizm ve Kültür iki ayrı bakanlık olmalı”
Yavuz, bakanlığın olup olmamasının pek bir öneminin olmadığını söylerken, “Gelişmiş ülkelerde turizm bakanlığı bulunmuyor. İspanya ve Portekiz en önemli örneklerdir. Biz de ise durum farklı. Turizm bakanlığının kapatılıp başka bir bakanlığa yollamak çocuğun öksüz kalması gibi bir durum. Turizm ve Kültür iki ayrı bakanlık olmalı. Ancak bu bakanlıkların çok aktif ve etkin hale de getirilmesi gerekiyor. Turizm Bakanlığı’nın olması Hükümet’in ve halkın turizme verdiği önemi göstermesidir” şeklinde konuştu.

“Ne kadar etkin olduğunu önemli”
Passo Tour’un sahibi Hamit Kuk ise Turizm Bakanlığı’na gerek olmadığını söyledi. Kuk, “Ülkemizde 50’li yılların ortalarında turizm bilinci oluşmaya başladı. 1957 yılında da bakanlık kuruldu. Bugün geldiğimiz noktada bakanlık etkin ve yetkin hale getirilemedi. Daha etkin hale gelecekse turizmin bir daire başkanlığı olması daha iyi. Bence bakanlığın olup olmaması önemli değil ne kadar etkin olduğunu önemli” dedi.

“Turizmi yönetme konusunda çuvalladık”
Hamit Kuk açıklamalarına şöyle devam etti: “Mevcut yapıdaki bakanlığımız, yapacağı herhangi bir çalışma için birçok bakanlığa tosluyor. Bu durum turizmcilerin beklentilerini karşılamıyor. Bakanlık, turizmcilerin sorunlarını çözebilecek bir kurum olmalı. 1957 yılında bakanlık kuruldu. Zaten 80’li yıllara kadar turizm çok stabil ilerledi. Daha sonrasında ise oteller, acenteler ve diğer turizm bileşenleri harika işler yaptı. Ancak turizmi yönetme konusunda çuvalladık. Turizmde bakanlığını yönlendirebilecek bir lobi oluşturulması gerekiyor.  Turizm, otomotiv sektörü kadar önemli bir sektördür. Ancak otomotiv sektörü gibi bir lobi yaratamadık. Avrupalı otomotiv üreticileri Avrupa’daki lobi faaliyetlerini Türkiye’de de çok iyi bir şekilde uyguladı. Lobi çalışmalarının yanında turizmci milletvekilleri, belediye başkanları ve meclis üyelerinin olması gerekiyor. Bakanlığımızın daha etkili ve yetkin bir bakanlık olabilmesi için bunların sağlanması gerekiyor.”

“Sektörün güçlü olması daha önemli”
Prof. Dr. Tuncay Neyişci de etkin, tek başına çalışabilen bir turizm bakanlığının olması gerektiğini dile getirdi. Neyişci: “Şu ana kadar sektör Turizm Bakanlığı için bir öneri sunamadı. Sektörün öne çıkıp Turizm Bakanlığı için bir isim önerebilmesi gerekiyor. Bakanlığın kapatılıp kapatılmaması da çok önemli değil. Sektörün güçlü olması daha önemli. Sektör, güçlü olup ne istediğini söyleyebilmeli” diye konuştu.  

Toplantının sonunda yapılan genel değerlendirmede ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapatılmaması ve daha da etkin ve güçlü bir yapıya dönüştürülmesi gerektiği belirtildi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!