BAŞARAN ULUSOY: "BAYRAMDA 300 MİLYON TL'LİK HACİM OLUŞACAK"

BAŞARAN ULUSOY:

Turizmcinin yüzü Haziran'da güldü. 200 bin kişinin tur aldığı bayramda kıyı otelleri full çekerek, 300 milyon TL'lik hacim oluşturacak.

Sabah Gazetesi'nden Betül Alakent imzalı habere göre; 2016'da tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşayan, bu yıla da Avrupa'da yürütülen algı operasyonları nedeniyle sıkıntılı başlayan turizm sektörünün Haziran'da yüzü güldü.2016'da düşük talep nedeniyle kapanan kıyı otellerinin büyük bir bölümü bu yıl kapılarını tekrar açtı. Rusya'dan gelen yoğun talep ve Avrupa pazarındaki son dakika satışlarıyla haziran'ın ilk haftasında yüzde 70'lere varan dolulukkları yakalayan kıyı otelleri, Ramazan Bayramı'nda iç pazarın da katkısıyla ful çekecek. Temmuz - Ağustos döneminde de yüzde 90 doluluklara ulaşacak olan oteller, Avrupa ile ilişkilerin düzelmesi halinde sezonun Kasım'a kadar uzayacağını öngörüyor. Bayram satışlarının yüzde 90'ını tamamlayan tur operatörleri de yaz sezonu için otellerin kapasitelerini doldurmaya başladığını belirterek yerli turisti uyarıyor. Operatörler, "Rusya iyi gidiyor. Avrupa'da hareketlendi. Yerli turist acele etmezse istediği otelde konaklayamaz" diyor.TÜROFED Başkanı Osman Ayık, yaz sezonunun Ramazan Bayramı ile başladığını belirterek, "Bayramda otellerin dolulukları yüzde 100'ü bulacak. Temmuz - Ağustos dönemi için de yüzde 90 dolulukların yakalanacağını öngörüyoruz. Tesise göre farklılık gösterse de dolulukların yüzde 65'i yabancı, kalanı da yerli turistten sağlanıyor" dedi. Geçen açılmayan otellerin birçoğunun bu yıl kapılarını açtığını aktaran Ayık, Avrupa'da son dakika satışlarının hareketlendiğini ve ilişkilerin düzelmesi halinde sezonun Kasım'a kadar uzayabileceğini ifade etti. Ayık, "Mevcutta Avrupalı'nın önünde iki seçenek var, ya evinde oturacak ya da Türkiye'de tatil yapacak. Şu andaki hareketlilik Avrupalı turistin tercihini Türkiye'ye kaydırmaya başladığını gösteriyor" diye konuştu.,YAKIN MESAFEYE TALEP VARProntotour'un patronu Ali Onaran, bayramda 5 bin kişiyi yurtdışına taşıyacaklarını aktardı. Onaran, "Yoğun bir ilgi var. Paketlerimizin tamamını sattık. Ek paketler hazırlıyoruz" dedi. Tatilbudur CEO'su Cenk Angın da bu bayram özellikle Sapanca, Assos, Abant gibi kısa mesafeli yerlere talep olduğunu belirterek, paketlerin yüzde 75'inini sattıklarını kaydetti.Haberin devamını okumak için tıklayınız

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!