Başaran Ulusoy, mahkemenin kararını değerlendirdi: “Adalet yerini buldu”

Başaran Ulusoy, mahkemenin kararını değerlendirdi: “Adalet yerini buldu”

Eski TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un girişimleriyle açılan davada mahkeme booking.com'un haksız rekabet oluşturduğuna karar verdi.

Başaran Ulusoy'un, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına karşı haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle yaptığı girişimler sonucunda 2017 yılında online rezervasyon portalı booking.com Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen dava bugün karara bağlandı. Mahkeme, booking.com'un haksız rekabet oluşturduğunu belirtti. Davalı booking.com sözleşmelerdeki aykırılıkları giderirse ve 500 bin TL teminat öderse ve "en iyi fiyat" ibaresini kaldırırsa booking.com faaliyetine devam edecek. 

TÜRSAB eski Başkanı Başaran Ulusoy, mahkeme kararıyla ilgili olarak "Adalet yerini buldu. Müşteriyi yanıltıp haksız rekabet yaratıyorlardı ve devamlı komisyon artırıyorlardı. Biz davamızda haklıydık. Onlar vergi ödemiyor ama biz vergi ödüyoruz. Sürekli komisyon artırıp otelleri baskı altına alıyorlardı, biz oda bulamıyorduk" dedi. Rekabet Kurulu'nun da aynı gerekçelerle daha önceden 2.5 milyon lira ceza verdiğini vurgulayarak, "Gelsinler, şirketlerini kursunlar, eşit şartlarda mücadele etsinler, diyecek bir şeyimiz yok. Booking.com'a karşı olan bir kurum değiliz. Ama bizim arkadaşlarımızın eşit şartlarda çalışabileceği, eşit şart mücadele edebileceği, haksız rekabeti ortadan kaldıran davranışların olması lazım" diye konuştu.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!