Batı cephesinde yeni bir şeyler var

Batı cephesinde yeni bir şeyler var

Batı cephesinde yeni bir şeyler var

25 Mart 2020 Çarşamba

Alman yazar Erich Maria Remarque’ın 1929 yılında yayınlanan “Batı cephesinde yeni bir şey yok” (Im Westen nichts Neues) isimli romanı, Birinci Dünya Savaşı’nı 19 yaşında savaşa katılan bir Alman askerin gözünden anlatıyor.

18 yaşında üniversitede okurken, bir anda Birinci Dünya Savaşı’na katılmak zorunda kalan bir gencin gözüyle roman; çoğu savaş romanlarından farklı olarak destansı kahramanlıklar ile yüceltilmiş duygular yerine, savaşın anlamsızlığını, insanları neye ve nelere dönüştürdüğünü anlatır.

Batı Avrupa toplumunun yaşamış olduğu iki dünya savaşı ve sonrasındaki travmalar, yeterince anlaşılmadan Batı Avrupa’daki toplumsal değişimi, değişimin yönünü, günümüzdeki gelişmeleri tetikleyen hal ve hareketlerini anlamak, tahmin etmek, çıkarımlarda bulunmak da kolay değildir.

Bir kere batı cephesinde yeni birçok şey var artık. Birinci ve İkinci Sanayi Devrimi’ni gerçekleştirmiş olmanın getirdiği fayda-zarar ikileminde sosyolojik ve psikolojik boyuttaki azımsanmayacak hastalık ve rahatsızlıklar bu günlerde oldukça belirgin bir şekilde Batı Avrupa’nın günlük hayatında kendisini gösterebiliyor. Depresyon olarak başta belirtebileceğimiz bu tip rahatsızlıklarda en etkili tedavi şekli içerisinde bol D vitamini bulunan doğal ve organik ilaç Antalya’dır.

Bu mucizevi doğal ilaç Antalya, medeniyetlerin buluşma noktasında yer alan; bereketi, bolluğu, konukseverliği, ikramı, barındıran, güneşin de denizin de Anadolumuz’da bolca bulunmaktadır.

Tek yapılacak hareket, Batı Avrupa’nın birçok noktasında kapitalizmin acımasız rekabet koşullarında ufak ufak gayret ve çabalar ile olurdu olmazdı, “Onlar yapıyorsa biz de yapabiliriz, başarabiliriz bu acente işini” sloganı ve cesareti ile başlayan, biletçilikten, acente ve tur operatörlüğüne dönüşen sayıları binler ile ifade ettiğimiz irili ufaklı esnafımıza uğrayıp uçuş biletlerini otel rezervasyonlarını yaptırmak olacaktır.

Köln de Uğur ağabey, Hollanda Almelo da Özcan ağabey, Paris de Selahattin ağabey, Berlin de Yaşar ağabey, onların oğulları, kızları, damatları, gelinlerinin devam ettirdiği bu meslek bugünlerde sessiz sedasız kendi gayret ve çabaları ile ayakta kalabilme, yaşamını devam ettirebilme mücadelesinde. Bu savaş öylesine bir mücadeleye sahne oluyor ki, batı ile doğuyu her türlü bağ ile birleştirip Türkiye turizminin can sularından bir parça olan acentelerimizin varlık savaşı; komilik yapan Mustafa’nın, ön büro görevlisi Sedi’nin animasyon görevlisi Erkan’ın da gelecek savaşıdır.

Bu savaş yalnızca batı ile doğuyu birleştirip köprü olan türlü türlü bağ ile ilmek ilmek dantel örer gibi yurt ve memleket sevgisi kokulu acentelerimizin değildir, aynı zamanda turizm endüstrimizin tüm paydaşlarının da var olma mücadelesidir.

İbrahim BağYorumlar

 • Ismail akdeniz :
  Süper abi
 • İbrahim Taşkın :
  Geleceğin neler getireceği konusunda bilgimiz henüz yok ama İbrahim bey gibi uzmanlarca kaleme alınan yazılarla en ihtiyacımız olan umudu diri tutuyoruz. Teşekkürler
 • Alparslan Güney :
  İbrahim Bey'e analizleri ve Türk turizmine verdiği değerli destekler için bir kez daha teşekkür ederim. Kaleminize sağlık, sevgiler.
 • Murat Er :
  Cok Güzel Bir Yazi olmus emegine saglik
 • Sevgi Cömert :
  Çok değişik sürükleyici umut dolu
 • Fevzi Koc :
  İbrahim kardeşim çok güzel yorumlamışsın, süper emeğine yüreğine sağlık
 • Mengü Biçerler :
  Konu başlığını Roman ı mesleğimizle bağdaştırmaniz çok güzel.
 • Hilal Reisen :
  Ne Güzel umutdolu bir analiz
 • Adı bende kalsın :
  çok doğru yorum ve tespitler yapmışsın
 • Mehmet :
  çok güzel ve faydalı bir yorum, teşekkürler İbrahim bey
 • Yonca Reisen :
  Bizleri unutmamış olmanız bu kaos ortamında dilegetirmeniz çok yerinde bir davranış.
 • Aybüke :
  Çok keyifli ve güzel bir yazı, tebrikler :)
 • Erkan SAATCIOGLU :
  Harika yazı...
 • Dilara Sungur :
  Tesadüf yazınizin başlığı gözüme çarptı.Okudukça okudum.
 • Göksu Bağlan :
  Tespitleriniz çok yerinde ve yol gösterici olmuş İbrahim bey. Kaleminize sağlık.
 • Yalçın Bozok :
  Depresyon ilacı Antalya. Çok güzel. Ilk defa duydum güzel bir benzetme olmuş.
 • Yorumunuz:


  Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
  Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
  VERACONN