Genel

Batman’daki Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, dünyada “Tanınmayı hak eden” 32 kütüphane arasına girdi

Batman’daki Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, dünyada “Tanınmayı hak eden” 32 kütüphane arasına girdi

Batman’daki Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi,  Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu’nun (IFLA) düzenlediği "Yılın Halk Kütüphanesi Yarışması"nda dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi.

Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu / International Federation of Library Associations and  Institutions (IFLA) tarafından, 2014 yılından bu yana yeni açılan halk kütüphanelerinin çalışmalarını tanıtmak ve kütüphanecilik alanında farkındalık oluşturmak amacıyla "Yılın Halk Kütüphanesi" yarışması düzenleniyor.

IFLA ve ödülün sponsoru olan Danimarkalı yazılım şirketi Systematic tarafından düzenlenen yarışma sonucunda, işlevsel mimariyi inovatif bilgi teknolojileri çözümleriyle en iyi şekilde birleştiren ve aynı zamanda hem dijital yenilikleri hem de yerel kültürü ön plana çıkaran halk kütüphanelerine "Yılın Halk Kütüphanesi Ödülü" veriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nce söz konusu yarışmaya ülkemizi temsil etmek ve ülkemizde verilen kütüphane hizmetlerini tanıtmak amacıyla Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi ile başvuru yapıldı.

Oslo Deichman Bjørvika Halk Kütüphanesi’nin, Yılın Halk Kütüphanesi Ödülü’nü kazandığı yarışmada; Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, IFLA komitesi ortak kararı ile dünyada “Tanınmayı hak eden” 32 kütüphane arasına girdi.

IFLA’nın resmi internet sitesinde konuya ilişkin duyuru yayımlandı.

Konu hakkında sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesinin dünyanın başarılı kütüphaneleri arasında yer almasından dolayı mutluluk duyuyor, kütüphanemizin yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum” dedi.