Ben bunu 500 Pound’a alamam 800 Pound veririm

Ben bunu 500 Pound’a alamam 800 Pound veririm

Ben bunu 500 Pound’a alamam 800 Pound veririm

09 Aralık 2019 Pazartesi

İnanmadınız değil mi başlığa? İngiltere’de antikacılık yapan bir antikacının antika toplaması üzerine hazırlanan belgesel tadında bir yapımda kulaklarımla duydum.

Bir okuldan antika satışına ilişkin davet üzerine okulun depolarını okul sorumlusuyla beraber dolaşıyorlar. Gördükleri çok eski ahşap bir masayı beğeniyor fiyatını soruyor antikacı. Okul sorumlusu bir süre düşünüp 500 pound olduğunu söylüyor. Antikacı masayı biraz daha inceleyip başlıktaki cümleyi kuruyor. “Ben bunu 500 Pound’a alamam 800 Pound’a alırım, çünkü onarım yaptıktan sonra yaklaşık 2500 Pound’a satarım” diyor. Bize ne kadar yabancı cümle değil mi?  “Ben seni gavur sandım abi sana 250 olsun” gibi cümlelere alışık yurdumun insanına.

Hiç dikkat ettiniz mi bilmem turistik bölgelerdeki halkın alış veriş yaptığı manavlarda, dükkanlarda, aktarlarda ve bilumum satış yerlerinde fiyat etiketi kolay kolay bulunmaz. Nedeni belli adamına göre fiyat çekip kazıkladıktan sonra mutlu bir şekilde esnaflar birbirlerine çak yapacaklardır sizin arkanızdan.

Yıllar önce bir vesile ile Vanuatu diye bir ada ülkesine gitme şansım belirmişti. İnternet üzerinden araştırma yaparken kültürlerine göre pazarlık yapmanın yasak olduğu, satıcının hırsız yerine konulduğu için halkın öfkelendiğini öğrenince doğrusu irkildim.

Bizim memlekette zamanında medrese varmış, deliller (Rehber) hac kervanını toplayıp Mekke’ye götürürlermiş. Kervandakiler giderken Bağdat’ta Şam’da satmak üzere mal götürüp gelirken de memlekette satmak üzere mal alırlarmış. Bir gün Bağdat’taki satıcı bizimkilere “Hacı bizden aldığınızı kaça satarsınız” demiş. Bizimkiler de “%30-40 kor satarız” deyince, Bağdatlı bizimkilere “Batarsınız batarsınız, bu dükkan %2-3 karla çalışır ve 200 yıldır da bu işi yaparız” demiş.

Bağdat’taki dükkanın yerini bilmiyorum. Belki 300 yıldır çalışıyordur. Ya bizim dükkanlar…

Batmayan dükkanlarda buluşmak üzere, esen kalın.Yorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN