Booking.com’un bize öğrettikleri

Booking.com’un bize öğrettikleri

Malum site kapandıktan sonra otelci meslektaşlarım sektör olarak nasıl etkileneceğimiz konusunda birçok yazı yazdılar, açıklamalarda bulundular, haklı yönler ço...

Malum site kapandıktan sonra otelci meslektaşlarım sektör olarak nasıl etkileneceğimiz konusunda birçok yazı yazdılar, açıklamalarda bulundular, haklı yönler çok. Acenteci arkadaşlarımda bir şeyler söylüyor onların da haklı yanları var ve bu olayın bazı sıkıntıları da beraberinde getireceği ve yeni fırsatlara da kapı açacağı kesin.

Bu konuyu son 2 haftadır yeterince konuştuğumuzu düşünüyorum. Şimdi alınacak dersleri, bizi daha doğruya götürecek çıkarımları tartışmaya başlamalı, öz eleştiri yapmalı ve yapılması gerekenleri konuşmalıyız.  Çünkü bu gelişmeler bize çok şey öğretmeye gebe.

Nerede hata yaptık?
Aslında bundan evvel de bir tecrübemiz vardı. Avrupa’daki ekonomik dalgalanmalar ve sonrasındaki Rusya krizinde “TEK PAZARLA” yürümenin büyük risk oluşturduğunu bize göstermişti. Şimdi ise sorunumuz aynı; online kanallarda tek bir partnere yoğunlaşmamızın sıkıntısını yaşıyoruz. Anlaşılan o ki, eski tecrübelerden hep birlikte gereken dersi çıkaramamışız, doğru bir öngörüde bulunamamış, eğilimleri takip edememiş ya da fark etmemize rağmen harekete geçememişiz.  

Reklama tanıtıma para harcamayı sevmediğimizden bizim adımıza reklam veren birilerini görünce çok mesut olduk! Bununla birlikte birçok konforu da yanında sununca başka arayışlara girmeyerek kolayı tercih ettik. Farklı kanallara fazla yüz vermeyerek karşımıza bizim kontrol edemeyeceğimiz bir yapıyı kendi ellerimizle yaratmış olduk. Öyle kaptırdık ki kendimizi, kendi sitemize bile sırtımız döndük, rekabeti yaratamadık. Halbuki rekabeti artırmak bizim elimizde. Bu yüzden diğer kanallara fiyat ve yaklaşım olarak eşit mesafede durmalıyız. Unutmamalıyız ki rekabetin olduğu yerde konfor artar.

Şimdi aksiyon zamanı

Verilen demeçlerden anlıyorum ki bu iş sadece bu site ile sınırlı kalmayacak ve diğer sitelere de olay sarkacak. O zaman yurt içi erişimimiz bütün kanallardan her an bıçak gibi kesilebilir, belki yurt dışı satışlarda engellenebilir.

Online pazar hızla büyüyor ve bu pazar kısa sürede rezervasyonlarımızın büyük bölümüne aracılık edecek. Son verilere göre online seyahat pazarı 2016’da 590 milyar dolara ulaştı. Bu demektir ki satışların %20 si online. Bu yüzden satış kanallarımızı geniş tutacak şekilde organize olmalıyız.

Buna kendi web sitelerimizi gözden geçirerek başlayabiliriz. Teknolojik altyapıya uygun, müşterinin kolay ulaşabileceği, sitenin içinde kaybolmadan odasını satın alabileceği hale getirmeliyiz. Otelimizi yaparken büyük paralar ve emek harcarken bu yatırımın pazarlanmasına da bütçe ayırmalıyız. Artık kanal yönetimine önem vermeli, bu işler için personel istihdam etmeli ya da görevlendirmeliyiz. Başkaları tarafından kendi otelimizin satışının yönlendirilmesine müsaade etmemeli biz de işin içinde olmalıyız.

Madem kısa vadede umudumuz yerli turistler, o zaman öncelikle trende ayak uyduran, teknolojiyi yakalayan yerli acentelerle yola devam etmenin arayışında olmalı yabancılara gösterdiğimiz toleransı onlara da göstererek destek olmalıyız.

Devletimizde sadece turizm tarafında değil bir çok sektörde ticaretin döndüğü online satışlarla ilgi günümüze uygun çözümler içeren yasal mevzuatları hızlı bir şekilde düzenlemeli, haksız rekabeti engellemeli. Türk vatandaşı olarak beklentim ülkemde faaliyet gösteren firmalar, ülkeme vergi ödemeli, bu ülkenin yasalarına uymalı ve haksız rekabet etmemeli.

Bu işi doğru yapan yöneticilerimiz ve tesislerimizde az değil. Bu tesisler 2-3 adım önde yollarına devam ediyorlar. Alkışlar onlar için…

Murat Toktaş
North Point Hotel Koordinatörü
TÜROFED Yönetim Kurul Üyesi

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!