Genel

Bu istihdam modeli ile devam edersek turizm sektörü personel bulamayacak!

Bu istihdam modeli ile devam edersek turizm sektörü personel bulamayacak!

Türkiye’nin önde gelen 4 turizm portalının hayata geçirdiği Turizm Meclisi TV turizm gündemini değerlendirmeye devam ediyor. Kanalın ilk programlarından Turizm Arenası, ilk bölümünde Rusya pazarında yaşanan kriz ele alırken ikinci bölümde “Turizm İstihdamını” değerlendirdi.

Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa Turizm Güncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan ve Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş katıldı.

TURİZM İSTİHDAMI KANAYAN YARA!

Turizm Güncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, turizmde istihdam konusunun Türkiye’de kanayan bir yara olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Daş, “Birkaç grup dışında turizm sektöründe turizm istihdamı sömürü üzerine dayalı. Sektörde sezonluk çalışıp paralarını alamayanlar var. Bu ülkede askıda turizm işçisi diye bir kavram var. Öncelikle turizm sektörümüzün bu istihdam modelinden ayrılması gerekiyor” dedi.

İŞÇİYİ KORUYAN BİR MODELE İHTİYAÇ VAR!

Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş ise Türkiye’de turizmin kendi koşullarında plansız bir şekilde geliştiğini belirtirken sektörün istihdam politikasının da plansız ve kendiliğinden geliştiğini söyledi. Türkiye’deki turizm istihdam modelinin modern ve sosyal devletlerde kabul edilebilecek bir model olmadığını ifade eden Keleş, “Türkiye’nin kendisine uygun, işçiyi koruyan bir modele ihtiyacı var. Türkiye’de milyonlarca işsiz varken biz yurt dışından binlerce yabancı işçi getiriyoruz. Bu durum yanlış bir kurgunun olduğunun göstergesidir” şeklinde konuştu.

PEKİ, SONRA NE OLACAK?

Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan da Külliye’deki toplantı ve kararları değerlendirdi. Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasını olumlu bulduğunu belirten Hasan Arslan, “KÇÖ 3 ay daha uzatılması olması gereken bir durumdu. Peki, sonra ne olacak? Çalışanlar şu an çok mağdur. Askıda olan binlerce çalışan var ve bu çalışanların durumunun bir an önce ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

TURİZM SEKTÖRÜ PERSONEL BULAMAZ!

Programın moderatörlüğünü üstlenen Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim ise istihdam sorununun işletme sahiplerinin kendi başlarına çözemeyeceği bir durum olduğunu ifade etti. Özsevim: “Devlet ve işveren birlikte hareket etmeli. Eğer turizm, stratejik bir sektör olarak kabul ediliyorsa istihdam sorunları ve mevcut model çözüme kavuşmalı. İstihdam konusunda sorunlarını çözemeyen işletmeler global anlamda başarı yakalayamaz. Bu model ile devam edersek turizm sektörü çalıştıracak eleman bulamaz” diye konuştu.