STK

Tümü

Bülent Bülbüloğlu: “Bu yıl kötü bir yıl olmayacak”

Bülent Bülbüloğlu: “Bu yıl kötü bir yıl olmayacak”

Türkiye Turistik Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, “Avrupa'ya gidemeyen zengin Rusların yönü Türkiye'ye döndü diyebiliriz. Ama hedeflediğimiz sayılara belki ulaşamayabiliriz" açıklamasında bulundu.

Bülbüloğlu “Türkiye'deki oteller her zamankinden daha taze, daha dinamik şekilde açılmaya başladı. Dalaman bölgesine ilk uçağımız 26 Mart'ta inecek, 29 Mart'ta da böyle tam gümbür gümbür dolu dolu geliyor. İngiltere'den başlayacak, ama hemen sonrasında Hollanda'dan, Belçika'dan, Almanya'dan uçaklarımız da gelecek. Bu yıl kötü bir yıl olmayacak. Tabii ki savaş olduğu için bir takım dengeler değişti, biraz zayıflık olacak, ama sıcak günler gelmeye başladıkça böyle Mayıs Haziran'ın devreye girmesiyle diğer Avrupa ülkelerinden turistlerin geleceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye otellerinin pandemi döneminde hijyen kurallarına uyum ve hijyen sertifika sistemi ile tüm dünyaya örnek olduğunu, normalleşme sürecinde yine tedbiri elden bırakmayacağını belirten Bülbüloğlu, "Oteller açık olduğu sürece sertifikasyon denetlemesi almak zorunda. Buradaki şartlar değişti. Bütün dünyada biliyorsunuz pandemi artık yavaş yavaş gücünü yitiriyor. Bu kurallarda da bir zayıflama getirdik. Daha esnek de diyebiliriz, ama yine kapalı yerlerde hepa filtre kullanacağız, kapalı alanlarda masa sandalye mesafeleri eski sertifikasyon programındaki gibi olacak, ama maske takma zorunluluğu olmayacak. Dış alanlarda, açık alanlarda şezlong arası mesafeler pandemi öncesine geri döndü’’ şeklinde konuştu.