Dünya

Burası hapishane değil otel

Burası hapishane değil otel

Litvanya'da bulunan Karosta Prison Hotel, misafirlerine gerçek bir hapishane deneyimi sunuyor.

1900’lü yıllardan kalma bir hapishane olan Karosta Prison, Avrupa'nın turistlere açık tek askeri hapishanesi olma özelliğini taşıyan bir otel. İnşa edildiği 20. Yüzyıldan otele dönüştürülene kadar geçen süreç içerisinde pek çok askeri birliğe, suçlulara ve savaşa tanıklık etmiş tarihi bina, şimdilerde gerçek bir hapishane deneyimi yaşamak isteyen misafirlerini ağırlıyor.

Daily Mail’in haberine göre, geceliği kişi başı sadece 16 dolar olan bu hapishane formatındaki otelde, misafirler ölüm tehditleri, silah sessizleri, mahkumların çığlıkları da dahil olmak üzere gerçek bir hapishanede yaşanan olayları birebir deneyimliyor. “Mahkûm” deneyimi yaşatan otel, girişte misafirlerine sözlü taciz ve fiziksel egzersizle dolu bir mahkûm olarak muamele göreceklerini kabul eden bir tahliye formu imzalatıyor.

Otelin bütün odaları bir hapishane koğuşu olarak tasarlandı. Ranzalar, demir parmaklıklar, küçük bir şifonyer ve klozetten oluşan bu odalarda konaklayan misafirlere, mahkumların o dönemlerde yediği yemekler ikram ediliyor. Otelde kaldıkları süre boyunca kendilerine bir mahkûm gibi davranılan misafirler, kurallara uymadığı zamanlarda fiziksel egzersiz ve temizlik işleriyle cezalandırılıyorlar.