Cari Açığın Finansmanı

Cari Açığın Finansmanı

Cari Açığın Finansmanı

31 Ocak 2019 Perşembe

Ülkemizin ekonomik olarak en büyük problemlerinden birinin cari açık olduğunu biliyoruz. Bu önemli ekonomik olgunun temel girdilerini ihracat ve temel çıktısını...

Ülkemizin ekonomik olarak en büyük problemlerinden birinin cari açık olduğunu biliyoruz. Bu önemli ekonomik olgunun temel girdilerini ihracat ve temel çıktısını ise ithalat oluşturuyor. İhracat ile turizm gelirleri ithalatı karşılamadığından da cari açık oluşuyor. Cari açık, tabi ki diğer etkenlerle bir arada, döviz kurlarının oluşumuna etki etki ediyor. Kurlar yükselince ihracatçı ve turizmciler memnun olurken, düşerken bu sefer de ithalatçılar memnun oluyor. Sağlıklı bir yapı oluşmadığı sürece aslında geçici iyiliklerin dışında herkes eşit olarak menfi yönde etkileniyor, çünkü cari açık ve finansmanı önemli.

Ekonomistler, iş adamları, borsacılar vs. Merkez Bankası Başkanı'mızdan, FED'den olumlu açıklamalar bekliyorlar ve bu açıklamalar neticesinde bazen kurlar düşüyor. Ancak, iç otoritelerin bazı iyimser açıklamaları düşürmekte yeterli olmuyor, çünkü yapı sağlıklı olmadığından hemen tepki vermiyor. Aslında ne düşük, ne de yüksek kur iyidir. Serbest piyasalarda ekonomik göstergelerle oluşan kur sağlıklıdır ama bunun sağlıklı olması için de en önemli unsur cari açığın pozitif vermese bile en azından sıfır olması veya zamanla giderek artmamalı, azalmalıdır.

İhracatımızı arttırmak önemli. Fakat, ihraç ettiğimiz ürünlere girdi teşkil eden pek çok ürünün ithal olması, ihracat çok artsa bile beklenen etkiyi yaratmıyor. İhracatı besleyen en önemli sektörümüz Otomotiv, fakat ithal girdisi çok fazla. Zamanında karşılaştırmalı üstünlüklerimizi bilmeden sanayileşmek uğruna tarım ve hayvancılığımızı bitirip bu alanlarda bile ithalata başladık. Otomotivde göz alıcı bir yere geldik dünya çapında fakat içindeki ithalat girdisi çok fazla. Üstünlüğümüzün olduğu en önemli sanayi kalemi tekstil, ancak buradaki Çin ve Uzak Doğu ülkelerinin rekabeti engel teşkil ediyor.

Teknoloji olmadan sanayileşilip ihracat yapılsa bile kazanılan know how getirmeye ve ithalata gidiyor. Tekstilde ise Dünya markaları çıkarabiliyor, bazı ünlü markaları satın alabiliyoruz. Bu da gösteriyor ki bu günkü üretim yapımızla ihracatımızı arttırarak cari açığı sıfırlamamız o kadar da kolay değil. Öncelikle üreterek Ulusal Geliri’mizi arttırmayı hedef almalıyız.

Özellikle, öncelikle ve kesinlikle temel gelir kalemlerinden Turizmi ön plana çıkartmamız lazım. Tuizmde her 100 4 gelirin minimum 85-90 $ ‘ı net katkı olarak cebimizde kalıyor. Hiçbir sektörde böyle bir net katkı yok. Turizm istihdama büyük katkı veriyor. Turizm büyük bir fırsat Türkiye için. Markalar yaratıyoruz, Dünya’ya bunları ihraç ediyoruz. Yabancı markaları ülkemizde çok iyi ve verimli kullanıyoruz. Resort otelciliğinde ise kendi markalarımızla Dünya’da sıralamaya giriyoruz.

Turizm de gerçekten sınırsız bir kaynağımız var. Zaten güney bölgelerimiz deniz, kum, güneş de Dünya'da en üst konumdalar. Konferans Turizminde zaten Dünya’da altıncı sıradaydık. Yaşadığımız terör merkezli krizle geriledik am en yakın zamanda eski yerimize çok rahatlıkla gelebiliriz. Sağlık Turizmi daha yeni başlıyor, büyük bir potansiyelimiz var. Spor Turizmi daha yok gibi, büyük potansiyelimiz var. Gezi Turizmi henüz daha Ege, Akdeniz Bölgelerimiz ve İstanbul ile sınırlı. Güneydoğu, Karadeniz, Anadolu' da muhteşem bakir yerlerimiz var. Tarih, arkeoloji deyince bence Dünya'da ilk sıradayız. Muhteşem uygarlıklara ev sahipliği yapmışız. Göbeklitepe ile Dünya tarihi yeniden yazılacak. Bu bile tek başına çok önemli. Ziyarete açılan müzelerdeki eserlerden çok daha fazlası depolarda ve yer altında bekliyor.

Yeni alınan kararlarla ve turizme bakışın önemi arttıkça, bunu son zamanlarda Bakanlık nezdinde net olarak görüyoruz, 70 milyon turist ve 70 milyar $ gelir hedefini çok kısa zamanda yakalayacağız. Ülkemizin geleceği Turizmdedir. Bu kaynağı ortaya çıkarıp heba etmeden sahip çıkalım.

Dr. Faik Öztunç , 31 Ocak 2019 , İstanbulYorumunuz:


Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN