as

Çernobil'deki 4. reaktörün kumanda odası ziyarete açılıyor

Çernobil'deki 4. reaktörün kumanda odası ziyarete açılıyor

04 Ekim 2019 Cuma

Dünyanın en yıkıcı nükleer felaketinin yaşandığı Çernobil Nükleer Santrali’ndeki 4. reaktörün kumanda odasının kapıları ziyaretçilere açılacak.

Ukrayna Hükümeti, felaketin yaşandığı bölgeyi daha turistik hale getirmek için tesisi ilk defa ziyarete açacak. Bu yürütülen daha büyük bir projenin parçası olarak gerçekleşecek.

Independent Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'in Temmuz'da duyurduğu planlar arasında yürüyüş ve su yollar, cep telefonları için daha kaliteli bir kapsama alanı ve görüntü alma kısıtlamalarının kaldırılması da bulunuyordu.

Bir zamanlar nükleer santral olan yerin kumanda odası, Nisan 1986'da mühendislerin bir güvenlik testi kapsamında reaktörün soğutma pompalarını kapattığı bölüm. Bunu takiben meydana gelen patlama ilk anda en az 28 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmış ve bölge radyoaktif kirlenmeye maruz kalmıştı.

Siteyi turistik bölge haline getirmeye yönelik yakın tarihli planlardan önce, ziyaretçiler santrali yalnızca dışarıdan görebiliyordu. Buraya gelenler ayrıca tüyler ürperten terk edilmiş Pripyat kentinin yıkık binalarını ve hiç kullanılmamış dönme dolabını ziyaret edebiliyordu. Kazanın ardından 50 bin kişilik nüfusun tamamı tahliye edilmiş ve Pripyat hayalet şehre dönmüştü.

Ancak 21 yeni turist güzergahının tanıtımının bir parçası olarak kontrol odasını ilk ziyaret edenler gazeteciler oldu. Otuz altı bin ton ağırlığındaki çelik koruyucu kalkanın altında yer alan odada, orijinal ekranlar ve kumanda düğmelerinin bulunduğu paneller hala duruyor.

Aşırı radrasyona maruz kalmaması için ziyaretçilere içeride yalnızca birkaç dakika tanınıyor. Odaya girmeye cesareti olan herkese solunum maskesi, kask ve koruyucu giysiler veriliyor. Tesisin içinde halen 200 ton radyoaktif yakıt bulunduğu tahmin ediliyor.Yorumunuz:


Reklam alan 19 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 20 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Reklam alan 21 ( 260 x 330 boyutlarında reklam alanı )
Sitemizde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Tourism Today’e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Copyright © 2006 - 2019 - Tüm hakları saklıdır. Tourism Today
VERACONN