CHP BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK: "2017'Yİ OHAL VE KHK DÜZENİ VURACAK"

CHP BAŞKAN YARDIMCISI BUDAK:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, 9 aylık dönemde turizm sektöründeki kaybın 7.6 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Türkiye'nin en köklü gazetelerinden birinin terör suçlamasıyla gözaltına alındığı Türkiye imajıyla turizm yapılamacağını savunan Çetin Osman Budak, 9 aylık dönemde Türkiye'nin 9.5 milyon turist ve 7.5 milyar dolar gelir kaybına uğradığını söyledi.

2014 yılında 775 dolar olan turist başına ortalama 2016 yılında 635 dolara gerilemesine turist kaybının önlenemediğini kaydeden Budak, “Turizmin yoğun sezonu olan Nisan-Eylül döneminde de kayıp oranı aşağı çekilemedi. Turist harcamalarında 150 dolar düzeyinde azalma olmasına rağmen, bu düşüş engellenemedi. Turist sayısında 10 milyon düzeyinde kayıp oluştu. İstanbul, Antalya, İzmir, Muğla, Kapadokya ve Aydın gibi bütün turizm bölgelerinde oteller boş kaldı.  Geçen yıl otel, motel ve pansiyon gibi tesislerde geceleme sayısı 71 milyon olurken, bu yılın ilk 9 ayında 40.8 milyonda kalmıştır. AKP Hükümeti’nin 2017 için çıkarması gereken çok önemli dersler var. Milletin ekmeği küçülüyor. Zaten 6 ay çalışabilen turizm emekçisi iş bulamıyor. Esnaf kepenk katıyor ama AKP’nin tek derdi başkanlık” şeklinde konuştu.

Budak, yaptığı yazılı açıklamanın devamında şu noktaların altını çizdi:

OHAL VE REHAVETTEN ÇIKILMALI

Erken rezervasyonlarla ilgili gelen veriler hiç olumlu değil. 2016 yılı Turizm Bakanı’nın deyimiyle rehavet nedeniyle kaybedildi. 2017’yi de OHAL ve KHK düzeni vuracak. Türkiye 2017 ve sonrasını kaybetmek istemiyorsa, bir an önce harekete geçmelidir. OHAL ve KHK düzenine son verilmeli. Türkiye imajını olumluya çevirmek için tanıtım bütçesi 5 kat arttırılarak, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde ciddi, kapsamlı bir kampanya yürütülmeli. AKP Hükümeti artık rehavetten çıkıp adım atmalıdır. Aksi durumda Türkiye turizmi ağır bir yara alacaktır. ”

ANTALYA KRİZ MERKEZİ

''Türkiye turizminin iki önemli merkezinden biri olan Antalya’ya geçen yıl 9 ayda 10.5 milyon turist gelirken, 2016’da gelen turist sayısı 5.9 milyonda kaldı. Antalya ne yazık ki, turizm krizinin merkezi konumunda. Turizmdeki toplam kayıpların yarısı Antalya kaynaklı.  Antalya geçen yıla göre 4.5 milyon turist kaybetti. 2014 yılına göre ise kayıp 5.5 milyon seviyesinde. İstanbul’da yüzde 26, İzmir ve Muğla’da yüzde 40 düzeylerinde kayıplar var.  Antalya’da kayıtlı istihdamda 70 bin düzeyinde kayıp var. Esnaf çarkı döndüremiyor, üretici emeğinin karşılığını alamıyor. Türkiye geleceğini kaybetmek istemiyorsa bir an önce, aklı selime, demokrasiye dönülmelidir” 

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!