Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kısa Çalışma Ödeneği’ni Mart sonunda bitiriyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kısa Çalışma Ödeneği’ni Mart sonunda bitiriyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Salgın döneminde kısa çalışama ödeneğinin kapsamını genişlettiklerini kaydeden Erdoğan, "Bu dönemde 3,7 milyon çalışanımıza 30 milyar lirayı bulan kısa çalışma ödemesi yaptık. Salgının seyrine göre peyderpey uzattığımız bu uygulamayı, mart sonunda bitiriyoruz. Şartları kısa çalışama ödeneği almaya yetmeyen ve ücretsiz izne çıkarılan 2,5 milyon çalışanımıza 10 milyar liraya yakın nakdi ücret desteği ödedik" dedi.

Erdoğan, 1,3 milyon iş yerinin toplam 40 milyar lira prim borcunu 6 ay süreyle ertelediklerini belirterek, test, tedavi ve bakım hizmetleri için genel sağlık sigortası kapsamında karşıladıkları ödemelerin ise 7,8 milyar lirayı aştığını belirtti. Salgın sosyal destek programıyla 6,5 milyon haneye biner liradan toplamda 6,5 milyar lira nakdi yardım ulaştırdıklarını da kaydeden Erdoğan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem milli dayanışma kampanyamız ile 2 milyarı aşkın yardım topladık, bu yardımları ihtiyaç sahibi hanelere takdim ettik" ifadelerini kullandı.

Temizlik, maske ve mesafe kurallarına riayet ederek aşılamayı hızlandırarak, moralleri yüksek tutarak, salgın sonrasına hazırlanmanın aslolan olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: "Vaka, ağır hasta, vefat sayılarını belli bir rakamın altına düşürmemiz gerekiyor. Aksi takdirde biz ülke içinde her yeri açsak dünya ile irtibatımız kesik olacağı için bu bir anlam taşımaz. Sağlık Bakanlığımız salgının illerimizdeki seyrini yakından takip ediyor. Bugünkü Kabine toplantımızda son 2 haftaki gelişmelerin üzerinde etraflıca durduk. Kimi illerimizde görülen nispi vaka yükselişlerine rağmen bu artışın hastaneye yatış, yoğun bakım ve entübe sayılarına sınırlı şekilde yansımasını da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca aşılama yaygınlaştıkça salgınla mücadelenin daha etkin hale geldiğini görüyoruz. Tedbirlere özellikle uyulmasıyla ilgili denetimleri daha sıkı şekilde yürüterek süreci yakından takip edeceğiz. Tüm bu verileri göz önüne alarak, bugünkü toplantımızda şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Milletimizin yeni normalleşmenin ilk heyecanıyla kurallara riayet konusunda yeterli dikkati gösteremediğini düşünüyorum. İnşallah bundan sonra çok daha bilinçli ve dikkatli davranarak bu meselenin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Vatandaşlarımızdan tedbirlere muhakkak uyarak hem kendi sağlıkları üzerindeki riski azaltmalarını hem de şehirlerini ve ülkemizi bu musibetten kurtulma mücadelemize destek vermesini rica ediyorum. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların, yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum."