Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Polonyalı misafirler Türkiye’de tatillerini gönül rahatlığıyla geçirebilirler”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Polonyalı misafirler Türkiye’de tatillerini gönül rahatlığıyla geçirebilirler”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda ile baş başa ve heyetler arası görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, iki ülke arasındaki anlaşmaların imza töreni sonrasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Anlaşma töreni sırasında turizm alanında imzalanan ortak bildirinin iki ülke arasında güvenli seyahati teşkil edeceğini söyleyen Erdoğan, "Polonyalı misafirlerimiz güvenli turizm uygulamamız sayesinde tatillerini Türkiye'de gönül rahatlığıyla geçirebilirler. Polonya, AB üyelik sürecimizi destekleyen, vizyonu geniş bir ülkedir. Türkiye'nin tutum ve görüşlerinin birlik içinde doğru anlaşılması konusunda Polonya'nın yapıcı desteğini hep yanımızda hissettik. Tarih boyunca dostane ilişkiler içinde bulunan Türkiye ve Polonya bugün de NATO çerçevesinde güçlü ve örnek bir dayanışma sergiliyor. Bölgesel ve uluslararası güvenlik mimarisinin muhafazası için iş birliğimizi sürdürüyor, barışa katkı sağlıyoruz. Bu çerçevede Polonya'nın, NATO'nun Türkiye'ye uyarlanmış güvence tedbirleri kapsamında İncirlik üssümüze deniz karakol uçağı ve askeri misyon göndermesini memnuniyetle karşılıyoruz. Biz de NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği Misyonu kapsamında F-16 uçaklarımızı yakında Polonya'ya göndereceğiz" dedi.

İki lider, açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm alanında yeni hedefler tespit edilip edilmediğine ilişkin, "Ticaret hacmi, turizmin dışındaki başlıkları kapsıyor. Ağırlıklı olarak bizim konuştuğumuz konu zaten turizm oldu. Ama ekonomik ilişkilerin boyutu da bayağı yer aldı. Kültür ve Turizm Bakanı kısa zaman içerisinde Polonya'ya bir ziyaret gerçekleştirecek ve muhataplarıyla konuları ele alacaklar. Ticaret Bakanımızın da bir Polonya ziyareti olacak. Bunlar da yine burada ilişkileri ele alacaklar ve karşılıklı vergilendirme konularını değerlendirecekler. Biz Türkiye-Polonya olarak NATO ülkesiyiz; NATO ülkesi olarak NATO içinde neler yapabiliriz, dayanışmamız neler olabilir bunları değerlendirdik. Bir 3'den bahsettik. Bu 3'lü, Türkiye-Polonya-Romanya olarak neler yapabiliriz, ne gibi adımlar atabiliriz bunların da üzerinde durmamız lazım. Yani bu konuda değerli dostum Sayın Duda, aynı şekilde Romanya Cumhurbaşkanı ile bazı görüşmeleri yapmak suretiyle bu süreci hızlandıracağız ve böylece de bu sularda çok da farklı bir adımları inşallah atmış olacağız" diye konuştu.

Koronavirüsle ilgili mücadeleyi de görüştüklerini söyleyen Erdoğan, "Aşı konusu vesaire bunların hepsini aramızda değerlendirdik. Şu anda Polonya'nın bu konudaki gayretleri iyi konumda. Artık istatistik eğrisi olumlu bir istikamette, Türkiye'de de aynı şekilde Polonya'da da" dedi.

İki ülke arasında tarım, turizm, ticaret ve savunma alanlarında 5 ayrı anlaşma imzalanırken, Polonya'ya satışı gerçekleştirilen 24 SİHA için de Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar anlaşma imzaladı.