Yazar : Haluk Özsevim

Tümü

Değişim devam edecek

Değişim devam edecek

Covid-19 pandemisi, 2020 yılına damga vurdu. Büyük bir ihtimalle 2021 yılında da yine Pandemi konuşmaya devam edeceğiz. Görüldüğü üzere aşı çalışmaları Pandemi’yi bir anda ortadan kaldırmayacak. Bu nedenle bir süre daha Pandemi ile yaşamaya devam edeceğiz.

Pandemi devam edecek ama hayat da devam etmek zorunda. Daha kontrollü, maske ve sosyal mesafe kurallarını sıkı sıkıya uygulayarak hayata devam edeceğiz. Covid-19 pandemisi sona erdiğinde de başka pandemilerin olması muhtemel. Dünya değişiyor ve hayat da değişmek zorunda.

Dünya değişirken bilindiği üzere bir de dijital dönüşüm yaşıyoruz. Pandemi ile birlikte dijital dönüşüm inanılmaz bir hız kazandı. Bu değişim, aynı hızda devam edecek. Dünyada bu değişimler ve dönüşümler devam ederken sektörlerin özellikle turizmin de değişim göstermesi gayet normal. Önemli olan bu değişime ayak uydurmakta. Türkiye, bu değişimi 2020 yılında başarılı bir şekilde sürdürdü. Güvenli Turizm Sertifikası ve bu sertifikanın kriterleri turizmde Türkiye’yi rakiplerine göre bir adım öne çıkardı. Bu süreç içinde Güvenli Turizm Sertifikası önemli bir eşikti ancak tek başına bu sertifika yeterli değil. Yeni uygulamaları da önümüzdeki yıllarda hayata geçirmemiz gerekiyor. Sadece Güvenli Turizm Sertifikası’na güvenirsek ilerleyen yıllarda bu yarış içinde geri kalabiliriz. Dünya öyle bir noktaya geldi ki değişim artık sürekli hale geldi. Değiştik bitti mantığı ile ilerlememeliyiz. Değişim artık bir hayat biçimi haline gelmeli.

Turizmde Güvenli Turizm Sertifikası ile 2020 yılında başarılı bir sınav verdik. Bu sınav devam edecek. Geçen sene çok sayıda otel hizmet vermedi. Kapıları açmamak sürdürülebilir bir durum değil. İsteseniz de istemeseniz de değişmek zorundasınız. Bakın, dijital dönüşümde ağır kalanlar bir şekilde hayatlarına devam etti ancak Pandemi nedeniyle yaşanması gereken değişimde geri kalırsanız kapınıza kilit vurabilirsiniz. Çünkü insanlar sağlıklı ve güvenli olmayan hiçbir yere gitmeyecek. Bir otelde internet bağlantısı yoksa bu sizin tatilinize engel değil ancak sağlıksız ve güvensiz bir otelin misafir alma ihtimali yok. Bu değişime mecbursunuz. İnsanlar tatil için otellerden vazgeçebilir. Çünkü tatil sadece otellerden ibaret değil. İnsanlar tatil yapmak için farklı turizm çeşitlerini tercih edebilir ki nitekim 2020 yılında kamp, yat, karavan ve bireysel turizm hareketlerindeki yükselişi de gördük.

Bu nedenle Pandemi ve değişim artık bir yaşam tarzı haline gelecek. Bu değişime ayak uyduran Türkiye, dünya turizmine damga vuracaktır.