DEİK BAŞKANI VARDAN'DAN RUSYA'YA VİZE ÇAĞRISI

DEİK BAŞKANI VARDAN'DAN RUSYA'YA VİZE ÇAĞRISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, St. Petersburg'daki Putin-Erdoğan zirvesini değerlendirirken, "İki ülke arasındaki ticaret hacmini 100milyar dolara çıkartma hedefimiz var" dedi.


Bloomberg HT'den Hande Berktan'a konuşan Vardan, Rusya ile yeniden bir beyaz sayfa açıldığına, bundan sonraki süreci 24 Kasım’dan önceki dönemden daha iyi bir seviyeye taşımayı hedeflediklerini belirtti.  

'9 AY BÖYLE BİR KRİZİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN KISA BİR SÜRE'Rusya ile yaşanan süreci değerlendiren Vardan şöyle konuştu:‘’Biz her zaman şunu söylüyorduk. Türkiye, Rusya için Rusya da Türkiye için önemli. İki ülkede bölgede oldukça önemli ülkeler. Bu kriz de sonsuza kadar süremez. Hakikaten 9 ay gibi bir süre zarfında ilişkilerin normale döneceği bir mecra oluşmuş oldu.  Aslında belki bazıları için uzun bir süre gibi gözükebilir, ama ben bu süreyi böyle bir anlaşmazlığın oluşmuş olduğu bir ortamda çok kısa olarak nitelendiriyorum. Dünden bugüne baktığımızda Rusya'nın kendi içindeki bir ekonomik krizden bahsedebiliriz. Bir ara GSMH'sı 2.2 trilyon dolara ulaşmışken 2013'ün sonunda bu rakamın 1.3 trilyon dolara gerilediğini görüyoruz. Yani yüzde 40'ın üzerinde kendi içinde bir azalma söz konusuydu. İkili ticari ilişkilerde yavaşladı. 24 Kasım'dan sonra da bu düşüş biraz daha hızlandı. 

'100 MİLYAR DOLAR HEDEFİ İÇİN VİZE SORUNU ÇÖZÜLMELİ'İki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkartma hedefimiz var. Bu hedefe de ulaşmak için öncelikle vize konusunda çözümün sağlanıyor olması gerek. Türk iş adamının önündeki vize engelinin kaldırılması lazım. Bunu ziyaretimizde dile getirdik.İkinci bir husus, orada devam etmekte olan projelerde Türklerin çalışma  izinlerinin yeniden verilmesi. Bu konuyla ilgili de ilerleme sağladık. Türkiye ile Rusya arasında Türk-Rus Üst Düzey İşbirliği Konseyi ve Ortak Yatırım Fonunun kurulması gibi önemli başlıkları da konuştuk. Ortak Yatırım Fonu konusunda bizim hükumetin bir karar alması gerekiyor.Enerji ayağında ise Akkuyu Nükleer Santrali’nin devam ettirilmesi hususunda onlara stratejik yatırım statüsü veriyoruz. O statüde her türlü teşvikten yararlanabilecek bir ortam çıktı. Bir de Türk Akımı Projesi ki enerjide bizim açımızdan önemli olduğu kadar bizim üzerimizden gazın gönderileceği ülkeler açısından da önemli bir mecra oluşmuş oldu.’’  

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!