Genel

Deniz kaplumbağalarına uydudan takip

Deniz kaplumbağalarına uydudan takip

TUI Care Vakfı ve DEKAMER, Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü'nde uydu takip cihazı ile tedavisi tamamlanmış dört yeşil deniz kaplumbağasını denize bırakıyor. Kaplumbağalardan birisi uydudan izlenecek.

“Talay” ismi verilen Kaplumbağa, DEKAMER'in Dalyan'daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nden bırakıldı.

Etkinlikte aynı zamanda tedavisi tamamlanan Billy, Cemre, AKD adındaki üç tane genç yeşil deniz kaplumbağası da
denize bırakıldı.

Geçtiğimiz haftaki Dünya Deniz Kaplumbağaları Günü'nünde kaplumbağaların korunması konusunda farkındalık yaratmak için TUI Care Vakfı ve DEKAMER, rehabilite edilmiş bir yeşil deniz kaplumbağasına (Chelonia mydas) uydu takip cihazı ile izlemek için bir etkinlik düzenledi. Etkinlik, deniz kaplumbağalarını Türkiye'nin batı Akdeniz kıyısındaki yuvalama kumsallarında ve aynı zamanda denizde korumayı amaçlayan DEKAMER ve TUI Care Vakfı'nın ortaklaşa yürüttüğü "Kaplumbağalar ve Turizm Birlikte Olabilir" projesi kapsamında gerçekleşti. Bu ortak proje, TUI Care Vakfı’nın Kaplumbağa Yardım Programı’nın bir parçası. Çalışma ile hakkında çok az bilgi olan genç yeşil deniz kaplumbağasının göç yollarının araştırılması ve denizdeki yaşam alanlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacak önemli bilgiler elde edilmesi bekleniyor.

Deniz kaplumbağaları anahtar türler arasındadır, yani deniz ekosistemi için hayati önem taşır. Bununla birlikte, yedi deniz kaplumbağası türünden altısı hala tehlikede olarak listeleniyor ve onları korumak için denizde nerede yaşadıklarını ve hangi göç yollarını kullandıklarını bilmek hayati önem taşıyor.

TUI Care Vakfı ve Türkiye'de kurulan ilk kaplumbağa kurtarma merkezi DEKAMER, yaralı deniz kaplumbağalarını korumak, rehabilite etmek ve takip etmek için birlikte çalışıyor. Kurtarma merkezindeki kaplumbağaların çoğu denizdeki balıkçılık faaliyetleri veya sürat teknesi trafiği nedeniyle yaralanıyor.

“Talay” adı Türkçe'de “Okyanus” ve “Deniz Tanrısı” anlamına geliyor. Genç kaplumbağaların cinsiyetini erginleşene kadar dışarıdan belirlemek zor olduğu için isim seçiminde cinsiyet gözetilmemiştir. 15-20 yaşlarında olan “Talay”, olta ve denizel atık yutması nedeniyle DEKAMER’e ulaştırıldı. Kurtarma merkezinde yaklaşık dokuz ay tedavi gören “Talay”, şimdi Akdeniz sularına geri dönmeye hazır.

İki kuruluş arasındaki ortaklıkla ikinci kez bir deniz kaplumbağasına uydu izleme cihazı takıldı. DEKAMER tarafından rehabilite edilmiş “Tuba” ismi verilen yetişkin bir iribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta)’na 2019 yılında uydu takip cihazı takılarak denize bırakılmıştı. “Tuba” o zamandan beri Akdeniz üzerinden Adriyatik Denizi ve İyon Denizi'ne on bin kilometreden fazla yol kat etti ve yolculuğunu yaklaşık dört buçuk milyon kişi izledi.

Ortak çalışma ile nesli tükenmekte olan türlerin korunmasının önemi konusunda farkındalık yaratmak için turistlere ve yerel halka eğitimler verilirken Türkiye'deki kaplumbağaların korunmasına nasıl yardımcı olunabileceği de anlatılıyor. DEKAMER, Türkiye'de bulunan yaralı veya hasta deniz kaplumbağalarının kendilerine veya yerel koruma kuruluşlarına bildirilmesini, yumurtalara veya yavrulara dokunulmaması uyarısını yapıyor. Ayrıca deniz kaplumbağalarının plastik poşetleri denizanası gibi doğal besinlerle karıştırıp yiyebilecekleri için plajda plastik, özellikle plastik poşet kullanımından kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

Sahil işletmeleri, yuvalama döneminde kaplumbağa yuvalama bölgelerini şezlonglardan ve diğer engellerden uzak tutarak koruma çabalarını destekleyebilir. Geceleri beyaz ışık kullanımından kaçınmak ve yuvalama kumsallarında kırmızı ışık kullanmak da yapılabilecek bir diğer basit çözüm yöntemi.

Doğru bakım ve özenle yuvalama kumsallarında basit kurallara uyularak sağlıklı ekosistemlerin korunması sağlanabilir, kaplumbağalar ve turistler yan yana mutlu bir şekilde denizin ve kumsalın tadını çıkarabilir.

Canlı etkinlik hakkında daha fazla bilgi:
https://facebook.com/dekamerturkey

Bu anlamlı projeye TUI Hotels Türkiye bünyesinde işletilmekte olan Sarıgerme-Muğla’da bulunan TUI BLUE Tropical oteli ve değerli yöneticileri de destek vermiştir. Konfor ve huzuru aile boyu eğlence ile buluşturan TUI BLUE Tropical, 2005 yılından beri misafirlerine unutulmaz yaz tatilleri sunuyor. 2015 yılında yenilenen tesis, 198.000 m² alan üzerinde yer alıyor. 500 odası bulunan tesis, 1500 misafir kapasitesine sahip. Tesis 4 yıldızlı otel kategorisinde hizmet veriyor.

Peki, TUI Hotels Türkiye “sürdürülebilirlik” için neler yapmaktadır?
TUI Grubu
’nun en önem verdiği başlıklardan bir tanesi “Sürdürebilirlik ve Çevre Koruma”. TUI Grubu’na göre sürdürülebilir otel, karbon salınımını düzenleyen, temiz su ve temiz enerji sağlayan ve bölgedeki istihdama katkı sağlayan oteldir.

TUI Hotels Türkiye’nin sürdürülebilirlik alanındaki uygulamaları: Taze su kullanımının müşteri başına her geceleme için yüzde 10 düşürülmesi, karbon salınımını yüzde 20 azaltmak, gıdaların yüzde 50’sinin yerel olarak sağlanması tek kullanımlık plastiklerin maksimum düzeyde azaltılması, personelin yüzde 70’inin aynı lokasyonda yaşayan insanlardan oluşması, çocuk kulüplerindeki etkinliklerin yüzde 40’ının çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili olması, misafir başına atık oranını minimize etmek, otellerimizin minimum yüzde 90’ının Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’nden sertifika alması, personel eğitimi ve yeni yapılan otellerin yüzde 100 sürdürülebilir olmasından oluşuyor. Örneğin; birkaç otelinde kendi balını, kendi elmasını ve kendi zeytinyağını üretiyor. Çevresel bir sürdürülebilirlikle, bulundukları coğrafyadaki yerel tarım üreticileri ile etkileşim içinde bulunmak en büyük hedeflerinden biri. Bu ürünlerden şu ana kadar kazandığı tüm kazancı, tekrardan sürdürülebilirlik uygulamaları için harcamaktadır.