Devre mülk satışlarına denetim geliyor

Devre mülk satışlarına denetim geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği, devre mülk ve devre tatil raporunda, kontrolsüz devre mülk satışlarının denetim altına alınması ve özel cezalar uygulanması önerildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği, devre mülk ve devre tatil raporunda, vatandaşların aldatılması ve mağdur edilmesinin önlenmesi için kontrolsüz satışların denetim altına alınması ve özel cezalar uygulanması önerildi.

Milliyet Gazetesi’ndeki Önder Yılmaz imzalı habere göre raporda, devre mülk ve devre tatil uygulamasında yönelik ciddi şikayetler olduğu vurgulanırken, bunlar; “cayma hakkının kullandırılmaması, para iadesinin yapılmaması, mülkün teslim edilmemesi, aynı devrenin birden çok kişiye satılması, satışta müşterinin yanıltılması, agresif satış, kalitesiz hizmet sunumu, fazla ücret talebi, mağduriyetin şikayet edilecek mercinin tam bilinmemesi” şeklinde sıralandı.

Rapordaki tespit ve öneriler şöyle: Devre mülk yatırımları artan talep doğrultusunda denetim ve takip altına alınmalı. Çoğunlukla sat-yap şeklinde işleyen sistemde, teslimde sıkıntılar yaşanmakta, bu nedenle satışlar belli kriterlere bağlanarak ya da yatırımcılarda belli şartlar aranarak mağduriyetler giderilmeli. Devre mülk ve devre tatil hakkı ve kiralamalarında tapu müdürlüklerinde işlem yapılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüşü aranmalı. Sorun ve mağduriyetlerin ortaya çıkmasına neden olan olaylar ve eylemlerden suç teşkil edenler hakkında gerekli adli süreç geciktirilmeksizin başlatılmalı. Turizm sektöründeki teşvik unsurlarının devre mülk ve devre tatil tesislerinde hangi koşullarda uygulanacağı yeniden düzenlenmeli. Devre mülk ve devre tatil sistemine özel uygulanacak cezalara ilişkin mevzuatta düzenleme yapılmalı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, termal suların sağlık, zindelik, dinlence ve spor tesisleri gibi imkanların yer aldığı ve tüm yıl boyunca hizmet verebilir tesisler oluşturmayı amaçlıyor. Bu kapsamda modern tesislerde geleneksel Türk kaplıca ve hamam kültürünün markalaştırılması da hedefleniyor.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!