STK

Tümü

Dinçer Sarıkaya: “İstihdam dönemi Kasım ayına kadar uzayabilir”

Dinçer Sarıkaya: “İstihdam dönemi Kasım ayına kadar uzayabilir”

Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB), Eylül ayı yemeğinde 2022 sezonunu değerlendirdi.

Limak Limra’da düzenlenen yemeğe, Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, KETOB Başkan Yardımcısı Şinasi Gürocak, turizmciler ve davetliler katıldı.

Yemekte konuşan KETOB Başkanı Dinçer
  Sarıkaya, “Kemer’de kiralarının çok artması, bazı personelin iş yerinden ayrılıp memleketlerine dönmesine neden oldu. Türkiye’de 10 milyon işsiz var. 2019 yılında otellerde çalışan işçi sayısı 411 bin 591 iken, 2022 yılında 435 bin 153 oldu. Turizmde çalışan kişi sayısı şu anda 1 milyon 100 bin kişi. Bu yıl turizm sezonun uzaması nedenle istihdam dönemi Ekim - Kasım aylarına kadar uzayabilir. 2022 yılında Kemer’deki birçok tesisimiz hem sayı anlamında hem de gelir anlamında 2019 yılı rakamlarını geride bıraktı. Kemer’e gelen Rus turist sayısında düşüş olmasına rağmen, Almanya, İngiltere, Polonya, Macaristan, Letonya ve İskandinav ülkelerinden gelenlerle ciddi doluluklar  yaşadık. İç pazarda da yüzde 15 ile yüzde 30 arasında talep geldi” dedi.

Programda, POYD Başkanı Atmaca ve AKTOB Başkanı Yağcı, turizm sektöründeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.