STK

Tümü

Dinçer Sarıkaya: “Turizm barışın elçisidir!”

Dinçer Sarıkaya: “Turizm barışın elçisidir!”

Rusya’nın Ukrayna’ı işgali sonrası bir tedirginlik yaşayan Türk turizmi, geleceğe kaygıyla bakıyor. Her iki ülkeden de her yıl milyonlarca turist ağırlayan Kemer’de yer alan Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB)’un Başkanı Dinçer Sarıkaya yaptığı açıklamada, turizmin barışın elçisi olduğunu söyledi.

Dinçer Sarıkaya “Turizm barışın elçisidir. Turizm olmadığı zaman zaten barış olmaz. Bir an önce barışa kavuşup pandemiden kurtulmuş insanların sağlıklı bir şekilde elele bu dünyayı tekrar kurmaya ihtiyacı var. Liderlerin bu işin üzerinde yoğunlaşması lazım” diye konuştu.

Başkan Dinçer Sarıkaya, şu anda turizmden çok yaşanan dram ve can kayıplarının daha çok konuşulmasının gerektiğini söyleyerek, “Turizmciler olarak belli problemlerle baş etmeye alışkınız ama bu insani bir olay. Dünyayı tümüyle ilgilendiren bir konu olduğu için şu anda turizmi konuşmak bize nerdeyse çok etik gelmiyor diyebilirim. Çünkü öncelikle can söz konusu. Turizmciler olarak, turizmden ziyade ne kadar kazanacağız, kaç kişi gelecekten ziyade, insanı düşünürsek bir an önce savaşın bitmesini ve tüm dünyanın huzura kavuşmasını talep ediyoruz. Pandemiden yeni kurtulduk, ama böyle bir şeyle karşılaşmak daha acı. Diğerinde toplumu etrafımızdakileri ilgilendiriyordu ama gittikçe büyüme gösteren ve bütün dünyayı etkileyecek duruma geldi. Birçok insan öldü, yaralar gittikçe büyüyor. Bölgede tarihi binalar yerle bir edildi. Yani tekrar ortaçağ Avrupa’sına dönüldü. Dolayısı ile risk var. Umarım bir an önce bu durum biter ve dünya rahat bir nefes alır” diye konuştu.