DOĞUŞ GRUBU, TURİZM YATIRIMLARIYLA İSPANYA'DA ZİRVEYE YERLEŞTİ

DOĞUŞ GRUBU, TURİZM YATIRIMLARIYLA İSPANYA'DA ZİRVEYE YERLEŞTİ

İspanya'dan yapılan bu satın alma işlemlerindeki liderlik mücadelesinin rövanşı Türkiye'nin en büyük gruplarından biri tarafından alındı.

 Dünya Gazetesi'nden Kerim Ülker'in haberine göre; Doğuş Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, hatırlanacağı gibi bu yılın mart ayında İspanya'nın en önemli turistik tesislerinden birini satın almıştı. Başkent Madrid'de bulunan Hotel Villa Magna için 6 aylık görüşmenin ardından anlaşma sağlanmış ve Kolombiyalı işadamı Jaime Gilinski ile girdiği yarışı kazanan Şahenk, 180 milyon euroya oteli satın almıştı. İşte bu satın alma, Şahenk'e ilginç bir unvan kazandırdı.

YÜZDE 18'İNİ TEK BAŞINA YAPTI

İspanya'da yapılan bir araştırmaya göre bu yılın ilk 7 ayında ülkede yapılan toplam turizm yatırımlarının tutarı 1 milyar 30 milyon euro olarak belirlendi. Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre Doğuş Grubu, bu rakamın yüzde 18'ini tek başına karşılayarak İspanya'nın en önemli turizm yatırımcısı oldu. Sadece yabancılar değil, İspanyol şirketlerinin de arasında liderliği ele geçiren Şahenk'in bu satın alması ülkede bir anda gündem olmasını da sağladı. Zira Şahenk, bu satın alma ile Suudi Kraliyet Ailesi'ni de geride bırakmış oldu.

İKİNCİ SIRADA SUUDİ KRALİYET AİLESİ VAR

180 milyon euro ile Doğuş'un yer aldığı sıralamanın ikincisi olan Suudi Kraliyet Ailesi'nin satın alması ise 90 milyon euro. Barcelona'daki Hotell Pullman Barcelona Skipper adlı oteli satın alan Suudi Kraliyet Ailesi, bu işlemler içinde yüzde 9'luk payla Şahenk'in arkasında yer aldı. İspanya'da yatırım yapan ilk 5 turizm işlemi arasında üçüncü olan ise 45 milyon euro ile Hotel Inside Madrid Suecia. 35 milyon euro ile dördüncü sırada Hotel Terramar de Sitges var. Beşinci sırada ise 32 milyon euro ile Club San Miguel en Baleares'in satışı bulunuyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayın

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!