Dolar tatil dinlemiyor!

Dolar tatil dinlemiyor!

En son 14 Eylül'de 3.069'ya kadar çıkan dolar, FED Başkanı'nın toplantısı öncesi dün uluslararası piyasalarda 3.0738 ile yeni bir rekor denemesi daha yaptı.

 Bayram tatili dolayısıyla sadece uluslararası piyasalarda işlem gören dolar/TL 3.0738 ile tarihi zirvesini gördü. Yurtiçi piyasalarda önceki gün öğleden sonra başlayan Kurban Bayramı tatili nedeniyle işlem yapılmazken, uluslararası piyasalarda gelişen ülke para birimlerinin dolar karşısında satış baskısı altında kaldığı görüldü. Uluslararası piyasalarda güne 3.0398 seviyelerinde başlayan dolar/TL, gün içinde en düşük 3.0275’e gerilese de bu seviyelerde tutunamadı.  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın gerçekleştireceği konuşma öncesinde artan satış baskılarıyla yukarı yönlü hareketi ivme kazanan dolar/TL, analistlerin direnç olarak nitelendirdikleri 3.07’yi aşarak tarihi rekorunu 3.0738’e taşıdı. Doların TL karşısında daha sonraki dakikalarda ise 3.0550’ye çekildiği dikkat çekti.  Dolar niye çıktı? Dolar/TL, en son 14 Eylül’de 3.0696 ile rekor kırmıştı. Euro/TL ise 3.4514 ile yaklaşık on günün en yüksek seviyesini gördükten sonra 3.4439 seviyelerine geri çekildi. Analistler, Yellen’ın bu akşam (dün) gerçekleştireceği konuşmasında, FED’in bu yıl içinde faiz artırımına gidip gitmeyeceğine ilişkin ipuçları verebileceğini belirterek, bu durumun gelişen ülke para birimlerinde baskı yarattığını kaydettiler. Brezilya Reali, Rus Rublesi ve Güney Afrika Randı gibi para birimlerinde de değer kayıplarının hızlandığına dikkati çeken analistler,  dolar/TL’nin 3.07 üzerinde kalıcı olması durumunda yukarı yönlü hareketlerin  devam edebileceğini öngörüyor.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!