Dr. Erkan Yağcı: “Kontratlarımızın maddelerini yeniden değerlendirmeliyiz”

Dr. Erkan Yağcı: “Kontratlarımızın maddelerini yeniden değerlendirmeliyiz”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından düzenlenen Uluslararası 9. Resort Turizm Kongresi, Antalya-Belek’te yer alan NEST Kongre ve Fuar Merkezi’nde başladı. Kongre’nin açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptı.

AKTOB Başkanı Dr. Yağcı’nın konuşması şöyle: “Bütün sıkıntılara rağmen Dünya turizminde 6. sıradayız. Turizm sektörümüz 51 milyon turist Antalya için de 15 milyon turist sayısını aşmış bulunmaktadır. Türkiye 2015’de en fazla turist ağırlayan 6. ülkeydi. İstikrarlı bir büyüme yaşamıştık. Ancak 2016 ile birlikte yaşadığımız sıkıntılarla 3 yıl mücadele verdik. 2015 rakamlarını yakalamak için çok çalıştık. 2016 krizi Türkiye 30 yılda 33 milyon turist sayısına ulaşırken 24 milyar dolar turizm gelirine ulaştı. 11 milyon turist kaybettik 9.5 milyar dolar gelir kaybımız oldu. Türkiye turizm sektöründe kalıcı bir sektör. Rusya ile uzlaşınca çok olumlu gelişmeler yaşadık. Eski büyüme trendine girmemiz turizme olan inanç boşa çıkmadı. Sektör üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. 75 milyon hedefimiz var. Antalya için de 20 milyon hedefliyoruz.

2 yıldır yakalayama çalıştığımız istikrarlı büyüme trendine kavuşamadık. Dünya turizminde dengeler değişiyor. Kredilerin sağlıklı bir şekilde ödenme süreci tamamlanmadı. Gelir artışında istikrar henüz yakalanamamıştır. Turizm politikalarımızda yeni yaklaşımlara ihtiyacımız var. Turizm sektörünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. 2019 yılına damga vuran üç konu vardı. Birincisi Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı’dır. Her kesimin hem fikir olduğu konu sektörden toplanan kaynağın sektör için harcanmasıdır. İkinci konu Thomas Cook’tur. Bu olay birçok varış noktasını etkiledi. Bu süreçte ciddi bir çalışma yapıldı ve uçuşlar telafi edildi. Sektör olarak üzerimize düşeni yapmalıyız. Kontratlarımızın maddelerini yeniden değerlendirmeliyiz. Son konu ise konaklama vergisidir. Bu vergi yeni yükler getirmemeli. Bu vergi dünyanın her yerinde uygulanıyor ve misafirden alınıyor. Biz de bu noktada uygulama yapmalıyız.

Turizmde turist sayısına paralel olarak gelirimizi artıramıyoruz. Turizm algısını daha pozitif hale getirmek gerekiyor. Turizm algısı değişiyor. 20 eğilim var, sağlıklı yaşam, deneyimlemek, engelsiz misafirler, alışveriş alışkanlığı ve pazar değişimleri olacak. Önümüzdeki yılların başarısını getirecek olan en önemli nokta ise çevre olacaktır. İkinci konu ise kültürdür.

Türkiye bir turizm ülkesidir. Devletimize ve sektörümüze inancımız tamdır. Bu inanç kırılmamalı. Sektörümüz 2020 yılında her ne yapılacaksa koruma ve kullanma dengesi içinde yapılmalı.”

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!