Kültür Sanat

Duayen turizmci Tunç Müstecaplıoğlu, 3. kitabını yayımladı

Duayen turizmci Tunç Müstecaplıoğlu, 3. kitabını yayımladı

Türk turizminin duayen isimlerinden Tunç Müstecaplıoğlu, üçüncü kitabı “Bir otel profesyonelinden yaşam boyu tavsiyeler”i yayımladı. Müstecaplıoğlu, kitabı ile genç turizmcilere öneri ve görüşlerimi aktarırken, kitabın geliri ile de bir turizm öğrencisinin eğitimine katkıda bulunacak.

Tunç Müstecaplıoğlu 3. Kitabı “Bir otel profesyonelinden yaşam boyu tavsiyeler” hakkında şunları söylüyor: “2000 ve 2007 yıllarında iki ayrı kitabım yayımlanmıştı. Aslında, her yedi yılda bir yazayım diye niyetlenmiştim. 2014’ü atlamışım, kısmet 2021 yılınaymış. Adı da; Bir Otel Profesyonelinden Yaşam Boyu Tavsiyeler. (From A Hotelier Lifelong Advice) İlk iki kitabım sadece Türkçe olarak yayımlanmıştı. 8-9 yıldır yurt dışında yaşayınca, bir de İngilizce çevirisi gerekti.

Bu kitapta, takım arkadaşlarıma, genç yöneticilere, öneri ve görüşlerimi aktarmaya çalıştım. Turizmle ilgili bir iş yapmıyorsanız da bazı bilgiler işinize yarayabilir. Kısa paragraflar hâlinde. Sıkılmadan hemen okuyasınız diye. Okuyup da severseniz, güzel sözlerinizi bana yazabilirsiniz. Beğenmezseniz de aranızda gıybet serbesttir. Gıybetin kulağıma gelmemesine çalışın, duygusalımdır, sonra bir daha yazmam bilesiniz.

Halim Bulutoğlu editörlüğümü yaptı, kitabı Ekin Grubu’ndan yayımladı. Canım kızım Su Müstecaplıoğlu kitabın kapağını tasarladı, arka kapak fotoğrafı için beni sabahın 7’sinde takım elbiseyle Hint Okyanusu’nda denize soktu, ahşap bir merdivenin üzerinde fotoğraflarımı çekti. Hediye Ülger İngilizceye çevirdi. Dostum Halil Ocaklı ve Umman’da komşum Joanna Vidler İngilizce’deki son kontrolleri yaptılar. Kitaplar bu günlerde %90 oranında siparişle ediniliyormuş. Bu kitabı da online olarak bulabilirsiniz.

Kitabın kazancının aslan payı POYD’a (Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği) ait olacak. Sevgili Başkan Ülkay Atmaca ve ekibi de, bu mütevazı gelirle (kitabın satış rakamları, J. K. Rowling’in Felsefe Taşı adlı eseri ile çekişir diye düşünüyorum!.) bir turizm öğrencisinin eğitimine katkıda bulunacaklar. Haydi arkadaşlar, pamuk eller cebe. Belki de hep birlikte bir gencin okumasına katkıda bulunacağız.”

Kitabın arka kapak yazısı ise şöyle:

Mehmet Tunç Müstecaplıoğlu bu kitabında kırk yıllık iş yaşamında edindiği deneyimlerini, anılarını paylaşıyor.

Yazar turizm kökenli bir yönetici olmasına rağmen, önerileri tüm sektör çalışanlarının ilgisini çekebilecek nitelikte.

Mağaza işletmeciliğinden, acente yöneticiliğine, havalimanı yer hizmetlerinden, otel yöneticiliğine kadar farklı sektörlerden deneyimler biriktirmiş.

Klasik bir iş deyişiyle, masanın farklı yerlerinde oturarak iş yaşamını gözlemleme fırsatı bulmuş.

Türkiye’nin yanı sıra Mısır ve Umman’da da yöneticilik yapan Müstecaplıoğlu, farklı kültürleri tanıyarak deneyimlerini geliştirmiş.

Alanya’da 30 yıldır yapılagelen uluslararası Triatlon, Plaj Voleybolu gibi spor organizasyonlarının başlamasında, gelişiminde önemli katkıları olmuş.

Sıkılmadan, kolayca okunan, zaman zaman sarkastik, mizah içerikli, bazı önemli bilgiler, öğretiler adeta bir hap haline getirilmiş, kullanılmaya hazır gibiler...