Dünyaca ünlü plajı belediye işletecek

Dünyaca ünlü plajı belediye işletecek

Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın işletmesi, Ortaca Belediyesi'ne devredildi.

Dünyanın en iyi açık alanı seçilen İztuzu kumsalı, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olması nedeniyle ayrı bir önem taşıyor. 1988 yılında yapılmak istenilen otelin inşaatı, çevrecilerin girişimleriyle durdurulan plaj, aynı yıl Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi. Bir süre özel sektör tarafından işletilen plajdaki işletmeler, 2014 yılına kadar o dönem belde belediyesi olan Dalyan Belediyesi'ne devredildi. Aynı yıl Başbakanlık oluruyla, Türkiye Çevre Koruma Vakfı ve Muğla Valiliği'ne bağlı olan Muğla Hizmet Vakfı'nın yüzde 50'şer ortaklıkla kurduğu Muğla Çevre Vakfı(MUÇEV), işletmelerin yönetimini aldı. MUÇEV ise, ihaleyle özel girişim DALÇEV'e verdi. Bunun üzerine Ortaca Belediyesi dava açtı.

Muğla 2'nci İdare Mahkemesi, plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İztuzu Plajı'nın işletmesini, imzalanan protokol ile 2015 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'ne verdi. İztuzu Plajı, 13 Nisan'da ise MUÇEV yönetimine devredildi. Son olarak da plajın işletmesini, Ortaca Belediyesi aldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Ortaca Belediye Başkanı MHP'li Alim Uzundemir, "Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığımız görüşmede, seçim sürecinde İztuzu Plajı'nı Ortaca halkına kazandıracağımıza söz verdiğimizi, bu konuda hem milletvekillerinin hem de bölgeye gelen bakanlarımızın da söz verdiğini iletmiştim. Kendisi de konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'u arayarak, verilen sözün yerine getirilmesini, bu hafta içerisinde plajın Ortaca Belediyesi'ne devri ile ilgili işlemlerin başlatılmasının talimatını verdi. Bu görüşmeler sonucu, MUÇEV ile yaptığımız protokolle, İztuzu Plajı'nın karadan gidilen bölümünde bulunan otopark ve büfelerin işletme hakkının 5 yıl süreyle Ortaca Belediyesi'ne devrini sağladık. Ortaca halkına verdiğimiz sözü tutmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!