Ece Tonbul: “Türkiye turizminde markalaşma sürecini yeniden ele almamız gerekiyor”

Ece Tonbul: “Türkiye turizminde markalaşma sürecini yeniden ele almamız gerekiyor”

Brand Week İstanbul’da gerçekleştirilen “Türk Turizmi Sınırları Nasıl Aşar?” isimli programda konuşan Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul, “Türk turizminde markalaşma sürecini yeniden ele almamız gerekiyor” dedi.

Brand Week İstanbul kapsamında gerçekleştirilen “Türk Turizmi Sınırları Nasıl Aşar?” başlıklı programın konukları Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul ve Ayhan Sicimoğlu oldu. Ece Tonbul, Yekta Kopan’ın sunuculuğunu yaptığı programda turizm üzerine soruları yanıtladı.

Ece Tonbul, turizm sektörünün önemine dikkat çekerken “Türkiye’de turizm 54 sektörü direkt olarak etkiliyor” dedi. Yaşadığı krizlere rağmen Türkiye’nin en çok seyahat edilen 6. ülke konumunda bulunduğunu hatırlatan Tonbul, “Dünyada bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat eden insan sayısı 1.3 milyar kişidir. Türkiye bu pastadan aldığı pay 39.9 milyon kişidir. Fakat gelirler yani turist başına elde ettiğimiz gelire bakarsak 17. sıradayız. Burada bir tezat var ve gitmemiz gereken daha çok yol olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Dünya Turizm Örgütü’nün 2030 yılı tahminini de paylaşan Ece Tonbul, “Açıklanan verilerine göre 2030 yılında dünyada 1.8 milyar kişi seyahat edecek. Biz turizmde bir devrim yapacaksak o devrimi nasıl yapacağız ve neden yapacağız? Türkiye olarak 2030 yılında 1.8 milyar insandan hangi gelir seviyesinden hangi payı alacağımızı belirlemeliyiz. Bu nedenle turizmde markalaşma sürecini yeniden ele almamız gerektiğini düşünüyorum. Şu anda turist başı gelirimiz 600 dolara düştü ki bu İspanya’da 1200 dolardır. Niceliğe değil niteliğe yatırım yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Bizi paylaş!


Tarafsız ve güncel turizm haberlerinin adresi Tourism Today; günümüz teknolojisine uyumlu altyapısı ve sektöre kazandırdığı yeniliklerle turizm sektörünün nabzını tutuyor.

Türkiye ve yurt dışındaki gelişmeleri sıcağı sıcağına takip eden Tourism Today başta sektör temsilcileriyle yapmış olduğu özel röportajlar olmak üzere güncel haber, köşe yazıları, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlara ilişkin fotoğrafları da okurlarıyla paylaşıyor.

Sektöre kazandırdığı ilklerle turizm haberciliğine yeni bir soluk getiren Tourism Today, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin doğal ve tarihi güzelliklerinin tanıtılmasına yardımcı olurken, sektöre ilişkin tüm gelişmeleri de adeta bir turizm gazetesi gibiymiş gibi çalışarak sektör temsilcilerinin ve okurlarının bilgisine sunuyor.

Turizm sektörüne ilişkin en güncel haberlerin adresi Tourism Today ile sektöre ilişkin en sıcak gelişmeler unutmayın ki bir tık uzağınızda...

Yorum Yap!