Otel

Tümü

Emre Önen: “2022 pozitif görünüyor ancak temkinli olmalıyız”

Emre Önen: “2022 pozitif görünüyor ancak temkinli olmalıyız”

Armas Hotels Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Önen, Tourism Today Haber Müdürü Tuncay Sevin’e 2021 yılını değerlendirip 2022 yılı beklentilerini açıkladı.

2021’e büyük beklentilerle girdiklerini ancak Rusya pazarının kapanması ile demoralize olduklarını belirten Emre Önen, “Rusya pazarı daha sonrasında açılma kararı alınca ciddi bir taleple karşılaştık. 15 günlük hareketlenme yaşadık. 2021 yılı 2020’ye göre daha yüksek doluluklarla geçti. Kötünün iyisi bir sezon oldu diyebiliriz” dedi.

“ÖNEMLİ OLAN PERSONELİMİZİN İŞBAŞI YAPMASIYDI”

Armas Hotels olarak 2021 yılında bütün otelleri açtıklarını ifade eden Önen, “2020 yılında yönetim kurulumuzun aldığı kararla otellerimizi personelimizin iş başı yapabilmesi için açmıştık. 2021 yılında da bütün otellerimizi açarak çalışanlarımıza istihdam sağladık. Tabi ki para kazandık ama bu kazanç beklentilerimizin altındaydı. Her şeye rağmen bizim için asıl önemli olan personelimizin işbaşı yapmasıydı” dedi.

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR SEZON GELİYOR”

Emre Önen, 2022 yılının iyi göründüğünü ancak dikkat edilmesi gereken bir sezon yaşayacaklarını söyledi. Önen açıklamalarına şöyle devam etti: “Türkiye turizminde olumlu bir hava estiği zaman çok büyük beklentilere giriyoruz. Sonrasında ise tepe taklak oluyoruz. Bence 2022 yılına biraz temkinli ve dikkatli yaklaşmalıyız. Yoksa sonrasında hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bakın, 2021’de olduğu gibi 2022 yılında da fiyat savaşı devam edecektir. Arz ve talebin dengede olmadığı her noktada fiyat savaşı olacaktır. Bu bizim en büyük yaramızdır. Operatörler kendi aralarında, oteller kendi aralarında fiyat savaşına giriyor. Acentalar son dakika satışlarını işaret ediyor. Bir de acentalar erken satsa dahi rezervasyon bekletme gibi bir durumları var. Bu da fiyat savaşını tetikliyor.

“OLUMLU BAKIYORUM AMA TEMKİNLİYİM”

Her şeye rağmen iyi bir sezon olacak ama ben temkinliyim. Şimdi Omicron varyantını konuşuyoruz. Önümüzde Ocak, Şubat ve Mart ayları var ve bu süreçte başka bir varyant çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz. Bu nedenle 2022’ye olumlu bakıyorum ama temkinliyim. 2022 yılında 2019 yılı rakamlarının yakalanacağı konuşuluyor ancak 2019’u yakalamak 2-3 sene daha sürecektir.

“İÇ PAZAR 2022 YILINDA DARALACAK”

2022 yılında çok ciddi bir iç pazar daralması yaşayacağız. Bu bir gerçek. Vatandaşın alım gücü düştü. İç pazar 2022 yılında daralacak. İç pazar için tehlike çanları çalıyor diye düşünüyorum.”