Genel

En önemli 9 turist Rusya’dan Antalya’ya geldi: “Gelir gelmez programı değiştirdiler”

En önemli 9 turist Rusya’dan Antalya’ya geldi: “Gelir gelmez programı değiştirdiler”

Rusya, Türkiye'nin aldığı korona önlemlerini yerinde incelemek amacıyla Türkiye'ye bir heyet gönderdi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grup Başkanı Recep Yavuz'un kendi bloğunda kaleme aldığı yazıda heyetin çalışmaları hakkında bilgi verdi: “Bugün planlamaya göre yurt dışından charter seferleri ile Antalya’ya 21.955 turist geliyor. Buna ilave olarak Rusya’dan özel uçakla gelen 9 kişi var ki neredeyse tüm ülke günlerdir onların yolunu gözlüyoruz. Bu sabaha karşı 05.00’te gelen bu misafirler Rusya’nın Türkiye’deki sağlık koşullarını incelemek üzere gönderdiği heyet. 5 profesör, 4 devlet görevlisi önümüzdeki iki gün içinde Antalya’da havalimanı, otel, hastane gibi yerlerde alınan tedbirleri inceleyecekler. Bu sabah erkenden Antalya Havalimanı’nı incelediler. PCR testi yapılan yerler ve check in, check out alanlarını kontrol ettiler. 

Heyet otellere hareket edeceği otobüse doğru giderken, daha önceden belirlenmiş olan otel programını değiştirdi ve kendi belirledikleri otellere doğru Side’ye gideceklerini belirttiler. Bu sürprize Türk Heyeti ‘hay hay’ diyerek yanıt verdik, zira abdestimizden şüphemiz yok ve biz bu tedbirleri 1,5 yıldır eksiksiz uyguluyoruz ve bunları Ruslar gelip bizi denetlesin diye de yapmadık. 

Bu arada ben bu değişikliğe konuya verdikleri önem açısından çok olumlu bakıyorum. Demek ki gerçekten nokta atışı yaparak konuyu sağlık açısından irdelemek ve değerlendirmek istiyorlar. Bundan sonra da sürprizler olabilir, hiç sorun değil, zira grubun başında bütün bunlara çözüm üretecek Kemal Altay ve Seyfettin Murat gibi iki deneyimli profesyonel rehber var ve gereğini organizasyon ekibi ile konuşarak yapacaklardır. Emin olun bunu İspanya’da, Yunanistan’da yapmaya kalksalardı ‘kusura bakmayın, belirlenmiş planın dışına çıkamayız’ diye olumsuz cevap alırlardı. Belki de bizi diğer ülkelerden ayıran en önemli özellik bu…

Ekibe Sağlık Bakanlığından yetkililer, TGA ve Kültür Turizm Bakanlığı temsilcileri ile Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara Hoca eşlik ediyor. Konu tıbbi olunca, aldığımız tedbirleri ve yaptığımız uygulamaları anlatmak Ateş Hoca’ya düşüyor. O da bu konuda 1,5 senedir çeşit çeşit  her soruya maruz ve mantıklı bir açıklama getirmiş birisi olarak eksiksiz bir şekilde Rus heyeti bilgilendirecektir.”