Otel

Tümü

Erdem Bilgin: “Misafirlerimizin temel istekleri, DNA’mızda var”

Erdem Bilgin: “Misafirlerimizin temel istekleri, DNA’mızda var”

Radisson Blu & Spa Hotel İstanbul Tuzla Genel Müdürü Erdem Bilgin, Tourism Today’in sorularını yanıtladı. Misafirlerin otellerden beklentilerini değerlendiren Bilgin, “İşin özünde bahsi geçen temel beklentiler, bizim milletimizin en önemli özellikleri ve atalarımızdan öğrendiğimiz çok önemli değerlerimiz ve DNA’mızda hali hazırda bulunmakta” dedi.

Radisson Blu Hotel & Spa Tuzla’dan önce Radisson Hotel Group’ta hangi görevlerde bulundunuz?
Otelcilik sektöründe iş hayatına 1988 yılında başladım; Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi, Ege Üniversitesi Otel Yöneticiliği ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi'nden mezun oldum ve Cornell Üniversitesin'de farklı sertifika programlarını bitirdim. Swissotel İstanbul ve Conrad İstanbul'da farklı departmanlarda yöneticilik yaptıktan sonra; 2005 yılından itibaren, Radisson Hotel Group'a bağlı Radisson Blu Bosphorus'ta, sırasıyla Ön Büro ve Gelirler Müdürü, Odalar Bölümü Direktörü ve Genel Müdür Yardımcısı görevlerini üstlendim. Kariyerime 2010 yılından itibaren yurt dışında, Radisson Blu Tiflis ve Radisson Blu Batum'da Genel Müdür Yardımcısı olarak devam ettikten sonra, 2011 yılında Park Inn by Radisson, Ekaterinburg'ta Genel Müdür olarak görev aldım. 2013-2014 yıllarında ise Park Inn by Radisson, Donetsk'te zorlu iç savaş şartlarında Genel Müdürlük görevimi yapıp istanbul’a döndüm. Ukrayna tecrübesi hayat boyu hatırlayacağım ve heybeme koyduğum değerli tecrübelerin yaşandığı bir süreç oldu ve Şirketim tarafından "2014 Adversity Award" ile Onurlandırıldım. İstanbul’da bir otelimizde daha görev aldıktan sonra en son olarak 5 senedir çok severek Radisson Blu Hotel & SPA Istanbul Tuzla otelimizde mesleğimi sürdüyorum.

Radisson Blu Hotel & Spa Tuzla bir şehir oteli. Misafir profilinizden bahseder misiniz, en çok hangi amaçla seyahat eden konuklarınız oluyor?
Otelimiz bir çok açıdan kendine has özellikleriyle farklı segment ve pazarlardan seyehat eden misafirlerimizin beklentilerine hizmet edebiliyor. Havaalanına yakınlığımız dolayısıyla; bireysel ve grup olarak konaklama ihtiyaçlarında ilk akla gelen bölge otellerinden biriyiz. Çokça sayıda işletmenin olduğu sanayi ve tersanelere olan yakınlığımız; çok farklı sektörlerden misafirmizin hem bireysel iş seyahati sebebiyle konaklaması, hem 3.300 metre kare toplantı alanlarımız ve güncel yüksek teknoloji toplantı imkanlarımızla, grup konaklama ihtiyaçlarına cevap bulabiliyorlar. 4.000 metrekare olan, çok farklı deneyim sunan bölümlerden oluşan SPA’mız, açık havuzumuz, yeşillikler içerisindeki bahçesiyle; şehrin içinde kalıp şehrin dışındaymış gibi sessiz ve konforlu bir tatil seçeneği arayan misafirlerimizin tercihleri oluyoruz. İçerisinde sauna, hamam, bahçesinde ısıtılabilen kendi özel havuzu olan çok farklı ve özel oda seçenekleri de kendi odasında SPA keyfi yaşamak isteyen misafirlerimizi ağırlamamıza olanak sağlıyor.

Şehir otellerinde ortalama kalış süresi ne kadar? Sizin misafirlerinizin ortalaması nedir?
İstanbul otellerimizin geçmiş senelerdeki istatistiklerine baktığımızda yabancı misafirlerimizin mevsimsellik etkisiyle değişse de 2 gün ile 3 gün arasında bir konaklama süresine sahip olduğunu görüyoruz. Yerli ziyaretçilerimizin ise 1 ile 2 gün arasında oluşan daha kısa süre konaklama yaptıklarını gözlemliyoruz. Otelimiz de bu genel istatistiklere uyumlu bir seyir sunuyor ama dönemsel olarak sapmalar oluyor. Mesela Ortadoğu’dan tatil için gelen misafirlerimiz daha uzun süreler konaklarken Uzakdoğu’dan veya Avrupa’dan kültür turu için gelen misafirlerimiz 1 gece kalıp Anadolu programlarına devam ediyorlar. Yine havaalanı uçuş bağlantı aktarmalarında bir gece İstanbul’da kalıp kısa bir alışveriş ve bölge deneyimi yaşayan misafirlerimize karşılık sanayi bölgesinde veya tersanelerde uzun süreli projeler için uzun zamana yayılan konaklamalar olabiliyor.

Spa’nın konaklamalara etkisi nasıl?
Otellerimizde konaklayan her misafir odası ayrı bir hayatı ifade ediyor, insana dair her şeyin örneklendiği, isteklerin ve durumların yaşandığı süreli otel konaklamasıyla yaşam kesitleri oluşuyor. Çok özellikli bir SPA deneyimi de misafirlerimizin dinlenme, kendilerini yenileme, hayatın yüklerinden kurtulma arayışında çok önem arz ediyor. Özellikle otelimizde de çok önem arz eden, SPA’nın tam anlamını bulan ‘suyla gelen sağlık’ misafirlerimizin otel deneyimi, konfor ve keyif açısından hem misafir memnuniyeti hem de otelimizin tercih edilebilirliğine çok olumlu etkisi oluyor. Sadece SPA’mızın eşsiz deneyimi için gelen misafirlerimizin yanında gündüz iş koşuşturmacası sonrası ilk boş vakitte kendine SPA’da zaman ayırmak isteyen bireysel ve grup olarak seyahat eden iş insanı misafirlerimiz çokça var. Günümüzde zaman çok değerli ve misafirlerimizin ihtiyaçlarını aynı anda sunduğumuz hizmetlerle karşılayabilirsek misafirlerimizin memnuniyeti, fiyat / fayda indeksi de yükselmiş oluyor.

Formula 1’in otelinize etkisi nasıl oldu? 
Geçen sene çok zorlu geçen bir süreçte Formula 1 bizlere çok büyük sürpriz oldu ve her açıdan doping etkisi yaptı. Bu sene tekrar gelmeleri çok değerliydi. Bu önemli organizasyonun güzel İstanbul’umuzda olması sadece finansal performans değerlerinden öte, birçok açıdan önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. Hem otelciler olarak bu tarz dünya vitrinindeki bir organizasyona ve misafir kitlesine hizmet etmek, hem misafirlerimize sunduğumuz olumlu deneyimle memlektimizin reklamına olumlu etki etmesi, hem de bu tarz organizasyonların içinde olarak tekrar eski günlerdeki hayata geri dönme arzumuza olumlu katkısının olduğu kanaatindeyim. Otelimiz de bu önemli organizasyonda takım, organizasyon ekibi ve seyircilerden oluşan misafirlerimizi ağırladı ve çok başarılı bir hafta geçirdik.

Formula 1 ve benzeri etkinliklerin şehir otellerine etkisini nasıl değerlendirirsiniz?
Formula 1 özelliğindeki şehrin her dinamiğini etkileyen organizasyonların çok önemli olduğunu düşünüyorum. 2015 öncesinde İstanbul, dünya vitrininde çok önemli dünya çapında etkinlik, kongre ve organizasyona ev sahipliği yapardı. Otelciler olarak şehrin senelik etkinlik takvimi nazarında çok önceden stratejilerimizi planlayabilir, gelir yönetimimizi daha sağlam arz-talep dengesinde yönlendirebiliriz. Özellikle İstanbul’un Asya yakası için bu tarz etkinliklere daha çok ihtiyaç olduğu aşikâr. Asya yakasında fuar, kongre, spor/sosyal etkinlikler açısından talep arttırıcı mekan ve oluşum maalesef bulunmamakta. Bu da sınırlı bir talep etrafında tüm otelcilerin kısıtlanmış çabalarıyla iş üretimi gerçekleştirilmekte. Umarım Asya yakısı da hak ettiği yeni talep yaratıcı mekanlara ve olanaklara kavuşur.

Bir önceki F1 yarışlarına nazaran, bu sene doluluklar nasıldı? Pandeminin etkisini gözlemlediniz mi?
Bir önceki Formula 1 döneminde, İstanbul her pazarda ve segmentte gözde destinasyon konumundaydı ve çok olumlu talep akışlarına, Formula 1’in daha da katma değer arttırıcı etkisi olurdu. Seyircisiz geçen bir önceki senenin süpriz Formula 1 organizasyondan sonra bu sene seyircili oldu. Eski yıllardaki gibi baz işin üzerine Formula’nın tüm İstanbul’a olumlu etkisini tam hissedemesek de yine de İstanbul turizm değerlerine çok önemli katkısı olduğu kanaatindeyim. 

Tecrübeli bir otelcisiniz. Sizin için mükemmel tatil/konaklama ne anlam ifade ediyor? 
Siz bir misafir olarak bir otelden neler beklersiniz?
Mükemmel tatil ya da konaklama konusunda çok farklı açılardan değerlendirerek uzun sohbetler edilebilir. Kısaca söylemem gerekirse işin özünde klasik temel konular ön plana çıkar. Misafirperverlik, güler yüz, misafirin ödediği paranın karşılığını alıyor olması, emin ve güvenilir ellerde olduğu duygusu, her hangi bir aksaklıkta her türlü ricasının ve isteğinin dinlendiği, çözüm bulmaya istekli bir ekip olduğu duygusu, kendini özel ve değerli hissettirecek gerçek ve samimi konaklama deneyimi. Sahnede olan biz otelcilerin; din, dil, ırk, cinsiyet ve diğer ayrıştırıcı hiç bir etkene bakmaksızın; sadece misafirlerimizi memnun etmeye odaklanan hizmet yaklaşımı. Ben de kendi seyahatlerimde taahhüt edilen ve bedelini ödediğim hizmeti almayı, varsa olası aksaklıkta samimiyetle sorunun ve çözümün iletilmesi, güler yüzlü, misafirperver; kendine ve bana değer verdiğini hissettiren bir hizmet anlayışı beklerim. İşin özünde bahsi geçen temel beklentiler, bizim milletimizin en önemli özellikleri ve atalarımızdan öğrendiğimiz çok önemli değerlerimiz ve DNA’mızda hali hazırda bulunmakta.